Włochy/ Czołowy krytyk entuzjastycznie o twórczości Kapuścińskiego

Włochy/ Czołowy krytyk entuzjastycznie o twórczości Kapuścińskiego

19.4.Rzym (PAP) – Czołowy włoski krytyk literacki i filmowy Goffredo Fofi napisał, że o światowym sukcesie Ryszarda Kapuścińskiego zadecydowało jego podejście do opisywanego świata i jego mieszkańców.

W obszernym i pełnym entuzjazmu artykule, jaki ukazał się w niedzielę w kulturalnym dodatku do dziennika ekonomicznego „Il Sole-24 Ore”, Fofi zrecenzował dwa opublikowane właśnie we Włoszech tomy Kapuścińskiego – liczący ponad 1600 stron zbiór jego dzieł oraz książkę „Rwący nurt historii”.

Podkreślając, że tom „Dzieła” ukazał się w prestiżowej serii wydawnictwa Mondadori, recenzent zauważył, że w ten sposób Kapuściński znalazł się „w ścisłym gronie współczesnych klasyków”.

Krytyk przypomniał, że pierwszą „cnotą” polskiego reportera była ciekawość, z którą bardzo szybko połączył on drugi przymiot – wielkoduszność.

„Sama ciekawość nie wystarczała bez miłości do bliźniego i – jak sam powiadał – +szacunku dla osób, o których się pisze+. Wydaje się, że to niewiele, tymczasem to bardzo dużo” – napisał Fofi.

Dodał, że problem ukazania i zrozumienia „innych” od Europejczyków i ludzi Zachodu zmusił Kapuścińskiego do wkroczenia „na teren powieści i eseju, dzieła literackiego, odpowiadającego wymogom zarazem poznawczym i estetycznym, w którym struktura i pisarstwo pozwoliłyby osiągnąć najwyższy i najbardziej intensywny stopień porozumienia z czytelnikiem, który nie widział, nie był na miejscu i nie wie”.

Recenzent włoskiego dziennika wspomniał także o rzuconych na Ryszarda Kapuścińskiego podejrzeniach o rzekomą współpracę z komunistycznymi służbami. Ocenił, że oskarżenia te to „scoop zgodny z metodami najgorszego dziś dziennikarstwa, ale również z tradycją realnego komunizmu”. Okazały się one „dziennikarską kaczką” – dodał Goffredo Fofi. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :