Wirtuoz skrzypiec Joshua Bellprzybył do Polski

Wirtuoz skrzypiec Joshua Bellprzybył do Polski

19.10. Warszawa (PAP) – Amerykański wirtuoz skrzypiec Joshua Bell przybył w poniedziałek do Polski. Wystąpi na dwóch koncertach – w Filharmonii Częstochowskiej i w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zagra na legendarnych, niezwykle cennych skrzypcach Stradivariusa z początków XVIII wieku.

„Z przyjemnością przyjechałem do Polski. Cenię tutejszą publiczność i wspaniałą historię polskiej muzyki” – powiedział w poniedziałek PAP artysta po wylądowaniu na warszawskim lotnisku Okęcie.

Skrzypce o nazwie Gibson ex Huberman, na których zagra Bell, pochodzą z najlepszego, „złotego” okresu Stradivariego i należą do najdroższych instrumentów tej klasy. Zostały wykonane w 1713 r. Niegdyś należały do Bronisława Hubermana, Polaka żydowskiego pochodzenia, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków pierwszej połowy XX wieku.

Instrument ten został dwukrotnie skradziony. Pierwszy raz w 1919 r., drugi raz 20 lat później, gdy skrzypce zniknęły z garderoby Hubermana w Carnegie Hall. Dopiero w 1985 r. pewien nowojorski skrzypek na łożu śmierci przyznał się do kradzieży i zwrócił instrument.Pierwszy z polskich koncertów Bella odbędzie się we wtorek w Filharmonii Częstochowskiej. Skrzypkowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego. W programie znajdzie się m.in. Koncert skrzypcowy D-dur op.77 Johannesa Brahmsa.

„Bell zaprezentuje koncert Brahmsa, który trzynastoletni Huberman wykonał w obecności kompozytora, wzbudzając jego zachwyt. Tak skrzypce Gibson ex Huberman zatoczą magiczny krąg” – podkreśliła w zapowiedzi filharmonia.

Koncert ten będzie wydarzeniem zamykającym VII Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana, który trwa w Częstochowie od 11 października. Huberman urodził się w Częstchowie. Filharmonię Częstochowską zbudowano na ruinach spalonej przez Niemców synagogi.

Drugi koncert Joshuy Bella – zatytułowany „Muzyka dla dobrego świata” – odbędzie się w środę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Cały dochód z niego przeznaczony zostanie na wsparcie budowy wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.

Tytuł koncertu nawiązuje do hebrajskiego określenia „tikkun olam” („naprawianie świata”). Fraza ta „oddaje piękną żydowską tradycję i mądrość, by uczynić świat lepszym, naprawiać go wszystkim, co się robi; cały projekt Muzeum Historii Żydów Polskich ma na celu budowanie szacunku wobec wszystkich ludzi” – zaznaczono w informacji przekazanej PAP przez muzeum.

W Warszawie Bell zagra Koncert skrzypcowy D-dur op.77 i Symfonię nr 1 c-moll op.68 Brahmsa. Będzie mu towarzyszyć Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pod batutą Gabriela Chmury.

Joshua Bell, urodzony w 1967 r. w Bloomington w stanie Indiana, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych skrzypków. Jest ważną postacią na scenie muzyki klasycznej, jednocześnie jednak nagrywa ścieżki dźwiękowe do kasowych produkcji filmowych. Wykonał partie solowe skrzypiec w filmie „Purpurowe skrzypce”, który został nagrodzony Oscarem za muzykę w 2000 r.

Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich rozpoczęła się na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w czerwcu br. Zgodnie z planami, będzie miało ok. 4 tys. m kw. Na górnym poziomie mają się znajdować m.in. sala kinowa i konferencyjne, pomieszczenia centrum edukacyjnego oraz wystawy okresowe. Stała ekspozycja ma zająć dolny, podziemny poziom. Autorem koncepcji placówki jest fiński architekt Rainer Mahlamaki.(PAP)

jp/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :