Francja/Brook nagrodzony za propagowanie twórczości Grotowskiego

Francja/Brook nagrodzony za propagowanie twórczości Grotowskiego

20.10. Paryż (PAP) – Wybitny brytyjski reżyser Peter Brook otrzymał w poniedziałek wieczorem w Paryżu polski order Gloria Artis za propagowanie na świecie twórczości Jerzego Grotowskiego. Odbierając nagrodę, Brytyjczyk nazwał polskiego twórcę współczesnym „mistykiem” i „prorokiem”.

Ceremonia odbyła się w całkowicie zapełnionym paryskim teatrze Bouffes du Nord, w trakcie wieczoru zorganizowanego z okazji Roku Grotowskiego.

Wyróżnienie, przyznane przez polskiego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, Brook odebrał z rąk bliskiego współpracownika Grotowskiego, Ludwika Flaszena. Publiczność nagrodziła laureata gorącą owacją na stojąco.

84-letni Brook, który jest autorem książki o Grotowskim, wspominał swoje spotkania z polskim twórcą, które były dla niego silnym źródłem inspiracji. „Chciałbym użyć słowa, które dziś z wielu różnych powodów wywołuje strach u ludzi: Grotowski był mistykiem” – powiedział brytyjski reżyser. Podkreślił, że twórca Teatru Laboratorium nie traktował teatru, jako celu samego w sobie, ale jako „wehikuł” czy „trampolinę”, prowadzące do głębokich poszukiwań duchowych.

W trakcie poniedziałkowego wieczoru w paryskim teatrze można było obejrzeć film dokumentalny Krzysztofa Domagalika , „Aktor całkowity” (1994), opowiadający o nieżyjącym już znakomitym aktorze Teatru Laboratorium Ryszardzie Cieślaku. Następnie Andrzej Seweryn wcielił się w postać Cieślaka, czytając fragmenty rozmowy przeprowadzonej z nim w 1986 r.

Urodzony w 1925 r. Peter Brook jest wybitnym twórcą teatralnym, operowym i filmowym, który zasłynął na świecie jako autor nowatorskich inscenizacji szekspirowskich w Royal Shakespeare Company. W późniejszej twórczości czerpał z doświadczeń wybitnych współczesnych sobie ludzi teatru, w tym także Polaków: Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora. W 1974 r. przeniósł się do Francji, gdzie przejął teatr Bouffes du Nord, w którym pracuje do chwili obecnej.

Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W tym roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego i zarazem pięćdziesiąta objęcia przez niego, wraz z Ludwikiem Flaszenem, kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium). Z tej okazji UNESCO ogłosiło 2009 rokiem poświęconym pamięci słynnego polskiego reżysera.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :