Wielka retrospektywa Skolimowskiego w USA

Wielka retrospektywa Skolimowskiego w USA

Skolimowski, który przez wiele lat mieszkał w Ameryce, przypomniał o sobie niedawną premierą filmu „Essential Killing” z Vincentem Gallo obsypanym nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Przyjeżdża do USA, aby się spotkać z miłośnikami jego twórczości. Będzie gościł w Museum of the Moving Image w Nowym Jorku i Harvard Film Archive na projekcji Essential Killing. Na Harvardzie reżyser spotka się publicznością po projekcji swojego klasycznego już thrillera „Krzyk” z Alanem Batesem i Johnem Hurtem.

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku wraz z prestiżowymi ośrodkami filmowymi zaprezentuje etiudy studenckie Skolimowskiego, jego pierwsze polskie filmy, jako prekursora Nowej Fali, w tym debiutancki, powstały jeszcze w łódzkiej szkole filmowej „Rysopis”. Pokaże też „Walkower”, „Barierę” oraz wstrzymane na wiele lat przez cenzurę PRL „Ręce do góry”.

Spośród filmów zrealizowanych za granicą zobaczyć będzie można m.in. „Fuchę” z Jeremy Ironsem, „Na samym dnie” z Jane Asher oraz Start” z Jean-Pierre Léaudem.

Pomysłodawcami przeglądu byli przedstawiciele Museum of the Moving Image; Harvard Film Archive na Uniwersytecie Harvarda oraz odnowione nowojorskie Museum of the Moving Image – powiedziała Natalia Babiński z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

„Chociaż Skolimowski nie odniósł w USA spektakularnego sukcesu komercyjnego – dodała – amerykańska krytyka zawsze go doceniała, a popularność polskiego reżysera wzrosła zwłaszcza po nagrodach dla ‘Essential Killing’ na festiwalu w Wenecji”.

Największa w Ameryce retrospektywa filmów reżysera potrwa do 15 września. Została przygotowana we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Szkołą Filmową w Łodzi.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :