„Wenecja” Kolskiego wyróżniona w USA

„Wenecja” Kolskiego wyróżniona w USA

Autorem zdjęć do nowego filmu Kolskiego jest Artur Reinhart. Wyróżnienie w Cleveland to kolejny laur dla tego operatora. Wcześniej Reinhart otrzymał za zdjęcia do „Wenecji” nagrody na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni, festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy (Złota Żaba) i podczas gali rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły 2011.

Scenariusz „Wenecji” powstał na podstawie prozy Włodzimierza Odojewskiego. Film jest poetycką opowieścią o dorastaniu, ucieczce w marzenia i buncie przeciw zastanej rzeczywistości. To także historia niezwykłej podróży – podczas której, dzięki ludzkiej sile wyobraźni, zwykła piwnica zamienia się w jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Ziemi. Głównym bohaterem jest mały Marek. Dzieciństwo chłopca przypada na czas II wojny światowej. Rodzina Marka zmuszona jest do ucieczki. Marek nie może, o czym wcześniej marzył, wybrać się z rodzicami w podróż do Włoch. Musi zamieszkać z mamą na prowincji.

W obsadzie „Wenecji” są m.in.: Marcin Walewski (Marek), Magdalena Cielecka i Agnieszka Grochowska.

Film Jana Jakuba Kolskiego zainauguruje także w piątek Festiwal Filmów Polskich w Rosji „Wisła”. Festiwal potrwa od 15 kwietnia do 5 maja.

Na tegorocznym festiwalu w Cleveland prezentowano prawie 300 filmów z ok. 60 krajów – podkreśliła w komunikacie przesłanym we wtorek PAP Aleksandra Biernacka, odpowiedzialna w TVP za koordynację festiwali filmowych. Impreza odbywała się w dniach 24 marca – 3 kwietnia.(PAP)

jp/ mlu/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :