Warszawa/ Wystawa mebli Jana Kurzątkowskiego w Muzeum Narodowym

Warszawa/ Wystawa mebli Jana Kurzątkowskiego w Muzeum Narodowym

3.4.Warszawa (PAP) – Cztery krzesła, dwa fotele i stolik wykonane w latach 50. i 60. przez projektanta Jana Kurzątkowskiego – wzbogaciły w piątek zbiory Muzeum Narodowego. Kolekcja przekazanych przez córkę artysty mebli będzie dostępna dla zwiedzających do 19 kwietnia.

„Obecnie w zbiorach muzeum mamy 80 prac Jana Kurzątkowskiego m.in. kolekcję zabawek z drewna i papieru oraz szklanych naczyń. Sześć przekazanych obecnie dzieł stanowi wyjątkowo wartościowy nabytek. To meble eksperymentalne, ale znaczące z punktu widzenia myśli projektanckiej. Wyjątkowe w pracach Kurzątkowskiego jest niezwykłe sprzężenie formy, konstrukcji i funkcji. To właśnie dążenie artysty do perfekcji przy tworzeniu dzieł sprawiło, że tak mało jego prac trafiło do seryjnej produkcji, co czyni pozyskane przedmioty tym bardziej wartościowymi” – mówiła podczas pokazu przekazanych prac kustosz kolekcji wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie Anna Maga.

Wśród pozyskanych przedmiotów znalazło się krzesło o siedzisku z płatą sklejki w kolorze naturalnym (1952), krzesło ze sklejki (konstrukcja nośna i siedzisko) w kolorze naturalnym (1956), krzesło ze sklejki lakierowanej na czarno (1956), fotel z giętej sklejki z siedziskiem i oparciem wyplatanym linką nylonową (lata 60.), stolik z kwadratowym szklanym blatem i półką wyplataną z żyłki nylonowej (lata 60.) oraz fotel „Byk” o tapicerowanym siedzisku i oparciu (koniec lat 60.).

Jan Kurzątkowski (1899-1975) był jednym z najbardziej znanych polskich projektantów XX wieku. Zajmował się głównie meblarstwem i architekturą wnętrz, ale także szkłem użytkowym oraz papieroplastyką. Był jednym z założycieli znanej Spółdzielni Artystów „Ład” (1926-1996). Przez wiele lat pracował również jako pedagog na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie wykształcił wielu artystów.

Twórczość Kurzątkowskiego cechowała inwencja plastyczna, zamiłowanie do eksperymentów konstrukcyjnych i formalnych. Pozyskane przez Muzeum Narodowe meble stanowią przykład nowatorskiego podejścia do materiału i formy, są uważane za przełomowe dla rozwoju polskiego meblarstwa powojennego, jako wyjątkowe osiągnięcia w projektowaniu z giętej sklejki.

Przekazane eksponaty zasilą zbiory Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego, gdzie znajdowały się już inne prace Kurzątkowskiego m.in. fotel, dwa krzesła i biurko z lat 30. XX wieku oraz komplet składający się z dwóch foteli, stolika i barku, także z tego okresu. Muzeum posiadało także meble artysty wykonane w latach 50. – krzesełko wyplatane sznurkiem, dwa fotele tapicerowane, fotel tapicerowany na metalowej podstawie oraz leżankę z wikliny.

W zasobach Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Wszechstronność przechowywane są również prace Kurzątkowskiego wykonane w innych tworzywach – szkle i papierze. To m.in. zespół naczyń szklanych – karafki i kieliszki z lat 40. oraz różne typy zabawek – od drewnianych małych figurek poprzez zabawki ruchome na kiju po papierowe ozdoby na choinkę, odtworzone w latach 40. według jego przedwojennych prac.

Jak zapowiadają przedstawiciele Muzeum Narodowego placówka planuje zorganizowanie monograficznej wystawy twórczości Jana Kurzątkowskiego, która będzie okazją do przedstawienia wszystkich posiadanych prac artysty. (PAP)