Wajda: gdybym dziś robił filmo powstaniu, byłby taki, jak „Kanał”

Wajda: gdybym dziś robił filmo powstaniu, byłby taki, jak „Kanał”

01.08. Gorzów Wielkopolski (PAP) – Minutą ciszy uczcili pamięć poległych w Postaniu Warszawskim uczestnicy spotkania z wybitnym reżyserem Andrzejem Wajdą w Akademii Sztuk Przepięknych na XVI Przystanku Woodstock. „Powstanie było wielką stratą” – powiedział reżyser.

Ludziom zgromadzonym w namiocie ASP Wajda opowiedział m.in. o filmie „Kanał”, który nakręcił w 1957. Obraz zrealizowany na podstawie scenariusza uczestnika narodowego zrywu – Jerzego Stefana Stawińskiego – ukazuje jeden z końcowych momentów walk w Warszawie.

Reżyser przypomniał o sprzeciwach ówczesnych władz i reakcjach publiczności na ten film.

„W Cannes amerykańska delegacja zabrała Jerzego Stefana Stawińskiego na bok i mówią: +niech pan jedzie z nami do Hollywood, bo pan ma głowę wymyślić coś takiego+. Wojna w kanałach – nikt na to nie wpadł. Tak dalece to się wydawało wszystko nieprawdopodobne, a to była prawda” – powiedział Wajda. Zaznaczył, że jakby teraz robił film o powstaniu, zrobiłby taki sam.

Wajda opowiadał też o powstawaniu „Katynia”, który według niego wcale nie zamyka tematyki zbrodni katyńskiej w polskiej kinematografii. „Temat jest obszerny. W Polsce jest wielu fantastycznych reżyserów. Tylko to, czym odróżnia się polska szkoła filmowa, od kina, które teraz powstaje, to, że my mieliśmy sojuszników w polskiej literaturze. Andrzejewski, Brandys, Borowski i inni prowadzili nas ku polskich tematom i polskim problemom” – powiedział.

Młodzi ludzie pytali laureata honorowego Oscara, m.in. o to, jakie emocje najtrudniej pokazać w filmie, co sądzi o offowych produkcjach i o najbliższe plany. Reżyser odpowiedział, że chce nakręcić film o Lechu Wałęsie. Został za to nagrodzony gromkimi oklaskami. Nad scenariuszem pracuje Janusz Głowacki, który jako dziennikarz obserwował obrady w stoczni gdańskiej.

„Jak stoję na nogach, to mogę robić filmy. Widziałem siedzących reżyserów, ale to od razu i film siada” – żartował Wajda.

Wyraził też swoje zadowolenie z pobytu na XVI Przystanku Woodstock: „Całe życie mi wciskali, że Polacy nie potrafią zrobić nic wspólnie, bo Polacy są indywidualiści, każdy ciągnie w swoją stronę. A to jest piękne, że potraficie zaakceptować jedni drugich, bo bez tego nie ma wolności ani demokracji”.

Przez trzy dni festiwalu odbywającego się w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie), gośćmi ASP byli m.in. onkolog prof. Alicja Chybicka, felietonista i satyryk Michał Ogórek, radiowiec Marek Niedźwiecki, aktor Marek Kondrat, reżyser Marek Piwowski. (PAP)

mrd/ bos/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :