Wajda chciałby zrobić film o Wałęsie

Wajda chciałby zrobić film o Wałęsie

11.11. Opole (PAP) – Andrzej Wajda chciałby zrobić film o Lechu Wałęsie. Problemem może być jednak brak dobrego scenariusza – powiedział reżyser, który w środę w Opolu odebrał tytuł honorowego obywatela miasta.

„Film o Lechu Wałęsie chciałbym bardzo zrobić. Trudność polega na tym, że dawniej wspierało mnie całe grono pisarzy, bo polskie kino w większym stopniu korzystało z literatury i literatów. Teraz tak się porobiło, że oni odeszli, i zostawili mnie ze scenarzystami, co piszą seriale. No i ciężko mi idzie” – mówił Wajda.

Opowiadał, że rozmawia z kilkoma scenarzystami, ale na razie nie udało mu się ich namówić do napisania scenariusza filmu o Wałęsie.

„Dodatkowo, żeby ugryźć film o Lechu Wałęsie to trzeba by się zdecydować, który fragment jego życia wybrać. W którym miejscu zacząć i w którym skończyć” – wyjaśnił.

Pytany przez PAP, czy to oznacza, że aby powstał film, najpierw musi powstać dobra książka o Wałęsie, reżyser odpowiedział, że tak „byłoby dobrze”. Zaznaczył jednak, że nie spodziewa się tego; nie widzi też nikogo, kto mógłby ją napisać.

Zdaniem Wajdy Wałęsa to dla Polski „postać opatrznościowa”. „Fakt, że robotnik mógł w naszym kraju zrobić to, co zrobił i odegrać taka rolę, jaką odegrał, to jest fantastyczne. Tegośmy czekali od +Wesela+ Wyspiańskiego. Tam zgubili złoty róg, a Wałęsa znalazł” – podkreślił reżyser.(PAP)

jsz/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :