15.05. Warszawa (PAP) – Setki muzeów, galerii, bibliotek w całej Polsce wezmą udział w tegorocznej, siódmej Nocy Muzeów. W większości miast bezpłatne nocne zwiedzanie odbędzie się z soboty na niedzielę.
W Warszawie 158 instytucji otworzy się przed zwiedzającymi z soboty na niedzielę. Oprócz wielu stołecznych muzeów i galerii zwiedzić będzie można m.in. Sejm, Senat i Belweder. IPN po raz pierwszy w historii zaprezentuje zwiedzającym salę reprografii, w której digitalizuje się zasób archiwalny Instytutu. Po raz drugi udostępniony zostanie magazyn archiwalny IPN.
Sejm RP zaprasza do zwiedzenia holu głównego, Sali Kolumnowej, Korytarza Marszałkowskiego, galerii Sali Plenarnej, kuluarów i Starego Domu Poselskiego, a także na pokaz filmowy archiwalnych sejmowych kronik filmowych. W sobotę o godz. 22 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotka się ze zwiedzającymi w Gabinecie.
Otwarta będzie także Giełda Papierów Wartościowych – w Sali Notowań można będzie uderzyć w dzwon giełdowy.
Podobnie jak w zeszłym roku większość placówek kulturalnych otwartych będzie w godzinach 19-3 w nocy. Reszta galerii i muzeów przyjmie gości do godz. 1.
Jedną z tegorocznych atrakcji będzie możliwość zwiedzenia nowo otwartego Muzeum Fryderyka Chopina, w którym – oprócz zwiedzania nowoczesnych sal muzealnych – zaplanowano inscenizację muzyczno-poetycką. W tegoroczne obchody Roku Chopina wpisze się także przedstawienie Teatru Akt na Krakowskim Przedmieściu (godz. 20).
Muzeum Historii Polski, którego budynek ma "zawisnąć" za kilka lat nad Trasą Łazienkowską, rozstawi swoje namioty w miejscu, w którym zaczynać się będzie plac przed gmachem. Przewodnicy z grupy przewodnicy.warszawa.pl opowiadać będą o historii miejsca, w którym ma stanąć Muzeum. Dzieci będą mogły, pod okiem rodziców i pracowników Muzeum, ułożyć zwycięski projekt przyszłej siedziby Muzeum z przestrzennych puzzli.
W Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć najnowszy spot zwiastujący film Tomka Bagińskiego. Będzie to przedsmak trójwymiarowego filmu rekonstruującego "Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki. Premiera całego filmu zaplanowana jest na 15 lipca 2010 r. Podczas Nocy Muzeów prezentowana będzie także instalacja multimedialna Stanisława Syrewicza "Grunwald 2010".
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na uroczyste zapalenie nowego neonu Muzeum, zaprojektowanego przez Paulinę Ołowską. Zapalenie neonu (o godz. 22) poprzedzi aukcja i kiermasz, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Sprzedawane będą pamiątki ofiarowane przez przedstawicieli świata kultury, gwiazdy polskiego sportu i show-biznesu. Dochód z imprezy zasili fundusz przeznaczony na zakup dzieła Zbigniewa Libery "Lego. Obóz koncentracyjny" do zbiorów Muzeum.
Z okazji Nocy Muzeów Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizuje w dawnej Fabryce Wódek "Koneser" wernisaż wystawy fotograficznej "Wizerunki Starej Pragi" Zygmunta Świątka. Zaplanowano również spacer po Szmulkach i starej Pradze, praskie opowieści, pokazy filmów o prawobrzeżnej części Warszawy oraz akcję zbierania pamiątek i wspomnień mieszkańców prawego brzegu stolicy. W położonej na Pradze Północ Fabryce Trzciny zaprezentowana zostanie wystawa "Waldemar Świerzy – 100 najlepszych plakatów"; odbędzie się też projekcja filmu niemego z 1925 r. "Upiór w operze" z muzyką i dubbingiem wykonywanym przez zespół Niemy Movie.
"Powróćmy jak za dawnych lat" – pod tym tytułem odbędzie się cykl imprez w ramach Nocy Muzeów w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Można będzie zwiedzić wystawy prezentowane w Domu Spotkań, kupić premierowy album z fotografiami Willy′ego Roemera, napić się kawy w kawiarence utrzymanej klimacie lat 20., posłuchać muzyki na żywo. Zaplanowano również m.in. pokaz jednego z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego "Mocny człowiek" (1929, reż. Henryk Szaro).
Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na zwiedzanie Pałacu na Wyspie przy świetle świec w towarzystwie przewodników w strojach z epoki. Grupy będą wpuszczane co 20 minut. Zaplanowano też koncert pod Pomnikiem Chopina – wystąpi Michael Nyman Band i Motion Trio.
W Instytucie Pamięci Narodowej, od godziny 19 do 3, będzie można zwiedzić archiwum udostępnione po raz drugi w historii Nocy Muzeów. Pracownicy Instytutu pozwolą odwiedzającym zapoznać się z wybranymi archiwaliami oraz z metodami pracy pionu archiwalnego IPN. Dodatkowo będzie można zobaczyć wystawę "Fotografie bez cenzury 1976-1989". Osoby zwiedzające powinny mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.
W Łodzi w Noc Muzeów stare talerze, wiatraki pokojowe, anteny telewizyjne pamiętające czasy radzieckiego telewizora Rubin oraz inne niepotrzebne przedmioty, które mają wartość historyczną, będzie można przynieść do Muzeum Fabryki i sprzedać. Waluta, która będzie obowiązywała przy tych transakcjach, to replika historycznych rubli z czasów łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego oraz akcje giełdowe jego fabryki. Zdaniem Piotra Prusinowskiego z Muzeum Fabryki, nawet za puste opakowanie po Lentilkach albo butelkę po occie sprzed 15 lat będzie można dostać "niezłą sumkę, jeśli tylko ktoś umie się targować".
Pokaz pracy staroegipskiej przychodni, prezentację wioski indiańskiej oraz kolekcji dzieł sztuki z wizerunkiem kościotrupa zaplanowano w ramach poznańskiej Nocy Muzeów. W wydarzeniu weźmie udział kilkanaście instytucji. "Tegoroczną imprezę organizujemy pod hasłem +Niedostrzegane…+, chcemy pokazać to, czego w muzeum na co dzień nie widać, kolekcje, których zazwyczaj się nie wystawia. Pokażemy też sekrety pracy muzealników" – podkreśla Marcin Szeląg z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
W Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie prezentowane będą filmy i materiały archiwalne dotyczące działań opozycji i aparatu władzy PRL na Lubelszczyźnie. Zaprezentowane zostaną m.in. dokumenty operacyjne służby bezpieczeństwa dotyczące studenckiego święta "Kozienalia" w 1973 r. Niektórzy studenci usłyszeli wtedy zarzuty godzenia w sojusz polsko-radziecki za to, że na koszulkach nosili napis "Nie lubię ruskich pierogów" lub na oknie akademika pastą do zębów wymalowali: "Niech żyje Związek Radziecki, ale na własny rachunek".
Twórczości Tadeusza Kantora będzie poświęcona tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę, na której znalazły się rekwizyty i fragmenty dekoracji z przedstawień Kantora oraz fotografie, obrazy i zestawy rysunków będących szkicami do spektakli. Zostaną również wyświetlone filmy poświęcone twórczości Kantora, m.in. "Umarła klasa" zrealizowana przez Andrzeja Wajdę oraz "Kantor tu jest" w reżyserii Dietricha Mahlowa.
W Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie po raz pierwszy zostaną pokazane eksponaty, które trafiły do szczecińskiej placówki w ramach ubiegłorocznej wymiany archeologicznej pomiędzy Polską a˙Niemcami. Zwiedzający zobaczą m.in. obiekty ze złota i bursztynu, wśród których znajduje się słynny bursztynowy niedźwiadek zwany "Żelkiem" – talizman sprzed kilku tysięcy lat, o którego posiadanie zabiegają władze Słupska, twierdząc, że przynosił on niegdyś temu miastu szczęście.
Podczas olsztyńskiej Nocy Muzeów, w Muzeum Warmii i Mazur, będzie można zobaczyć – prawdopodobnie już po raz ostatni – sarkofag ze szczątkami Mikołaja Kopernika, wystawiony w sali biskupa Marcina Kromera. 22 maja szczątki astronoma zostaną złożone w archikatedrze we Fromborku. Olsztyńska noc muzeów w dużej części poświęcona będzie właśnie Kopernikowi. Będzie można po raz pierwszy zobaczyć w Olsztynie I wydanie "De revolutionibus". Zostało ono wypożyczone z Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Węgierską Noc Muzealną organizuje w Radomiu Muzeum im. Jacka Malczewskiego wspólnie z zaprzyjaźnioną placówką muzealną w Nyiregyhazie na Węgrzech. Obejrzeć będzie m.in. ekspozycję regionalnych strojów węgierskich. Zorganizowane zostaną warsztaty kaligraficzne oraz języka węgierskiego. Zaplanowano też pokazy czardasza, projekcje filmów węgierskich i liczne konkursy.
Plenerowy koncert "Myśmy rebelianci – piosenki żołnierzy wyklętych" zespołu De Press zorganizuje w Noc Muzeów oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Na tamtejszym Placu Sejmu Śląskiego muzycy wykonają kompozycje z płyty, na której nagrali niepublikowane dotąd piosenki poetów z szeregów żołnierzy wyklętych. Było to niepodległościowe podziemie walczące przez prawie 10 lat od zakończenia II wojny światowej z sowieckim wojskiem i polskim Urzędem Bezpieczeństwa.
W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach tegoroczna noc muzeów upłynie pod znakiem strachów i upiorów. O utopcach, zmorach i innych śląskich demonach opowiedzą etnograf i poeta. W skansenie będzie można też zobaczyć widowiskowy pokaz kucia żelaza czyli "diabelskie igraszki z ogniem". Przestraszeni i rozgrzani zwiedzający zostaną poczęstowani kromką wiejskiego chleba.
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie przygotowało dla zwiedzających prezentację produkcji klasycznych filmów rysunkowych. Zwiedzający zobaczą m.in. scenopis z filmu o Bolku i Lolku oraz folie z rysunkami Reksia oraz Bolka i Lolka, przedstawiające kolejne fazy ruchu tych bohaterów. Zapoznają się także z różnorodnymi technikami animacji: lalkową, rysunkową, wycinankową i malarską. Pracownicy muzeum przedstawią cały proces tworzenia tradycyjnego filmu, od pomysłu, poprzez scenopis, szkice, tworzenie folii z wizerunkami postaci i tła, aż do końcowego efektu.
W Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie) atrakcją może być wystawa meteorytów "Diamenty z kosmosu" zebranych przez Tomasza Jakubowskiego – właściciela jednej z największych kolekcji w Europie.
W tegorocznej Nocy Muzeów po raz pierwszy udział weźmie jedyne w Polsce Muzeum PGR w Bolegorzynie (Zachodniopomorskie, powiat drawski, gmina Ostrowice), które utworzono w 2008 r. w dawnym budynku Państwowego Gospodarstwa Rolnego.
Goście Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy dostaną w sobotę wieczorem do ręki prawdziwą broń, mundury polowe i wsiądą do uruchomionych pojazdów bojowych. Do dyspozycji gości zostaną podstawione: rozpoznawczy samochód Dingo, Scout Car i amerykański półgąsienicowy transporter Half-Track, używane przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz świeżo wyremontowana radziecka katiusza na podwoziu ciężarowego ZiS-a. (PAP)
ren/ olz/ sibi/ api/ pdo/ ilp/ szt/ ali/ toe/ mtb/ jsz/ mrd/ rpo/ wos/ agz/ hes/ gma/ abe/