W środę rozpoczynają się targi książki we Frankfurcie

W środę rozpoczynają się targi książki we Frankfurcie

13.10. Warszawa (PAP) – 61. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie, największe na świecie spotkanie i święto branży wydawniczej, rozpoczynają się w środę. Weźmie w nich udział 6 936 wystawców ze 100 krajów. W tym roku gościem honorowym targów będą Chiny.

Od miesiąca organizatorzy frankfurckich targów są krytykowani w niemieckiej prasie za podporządkowanie wyboru chińskich gości rekomendacjom pekińskich władz. Szef targów Juergen Boos zdecydował się przed miesiącem odwołać zaproszenia do Frankfurtu kilku literatów, którzy znaleźli się na czarnej liście chińskiej cenzury. Chodzi m.in. o pisarkę Dai Qing oraz mieszkającego w USA Bei Linga. Dwójka dysydentów postanowiła jednak udać się do Frankfurtu na własną rękę. Podczas przetargowego panelu doszło do skandalu – w ramach protestu przeciwko obecności zakazanych w Chinach literatów oficjele Państwa Środka demonstracyjnie opuścili salę. Juergen Boos zdecydował się przeprosić przedstawicieli oficjalnej chińskiej delegacji, czym naraził się na zarzutu konformizmu ze strony niemieckich mediów.

Mimo atmosfery skandalu wystąpienie Chin we Frankfurcie zapowiada się na najokazalszą prezentację gościa honorowego w historii tych targów. Swoje książki prezentować będzie ponad 300 chińskich wydawnictw i prawie 1000 pisarzy. Na tegorocznych targach planuje się blisko 450 imprez poświęconych tylko samym Chinom. Ukłonem kierownictwa targów wobec niemieckiej prasy jest zapowiadany udział w panelach kilku chińskich pisarzy krytycznie nastawionych do pekińskiego reżimu.

18 października, ostatniego dnia targów, w Kościele Św. Pawła we Frankfurcie wręczona zostanie najbardziej prestiżowa nagroda branży wydawniczej w Niemczech: Pokojowa Nagroda Księgarzy Niemieckich. Nagroda w wysokości 25 tys. euro przypadła w tym roku włoskiemu pisarzowi i eseiście Claudio Magrisowi, znanemu polskim czytelnikom jako autor takich książek jak „Dunaj” czy „Mikrokosmosy”, w których opisuje m.in. świat wielokulturowej monarchii habsburskiej.

53 polskich wydawców zaprezentuje swoje książki na stoisku o powierzchni 250 m kw. przygotowanym przez Instytut Książki. Centralnym punktem polskiej prezentacji będzie jubileuszowa wystawa Programu Translatorskiego ©POLAND, w ramach którego od 1999 roku wspierane są finansowo przekłady literatury polskiej na języki obce. Program adresowany jest do zagranicznych wydawców, którzy mogą uzyskać dofinansowanie do 100 proc. kosztów tłumaczenia i do 100 proc. kosztów zakupu praw autorskich na polskie książki. W ciągu 10 lat działalności Programu Translatorskiego ©POLAND prowadzonego przez Instytut Książki ukazało się ponad 800 polskich książek w ponad 40 krajach świata. Łączna kwota dotacji wyniosła ponad 8 mln złotych.

Na stoisku polskim znajdzie się też wystawa na temat polskiej szkoły reportażu, na której prezentowane będą książki Ryszarda Kapuścińskiego i jego następców: Wojciecha Jagielskiego, Wojciecha Tochmana, Mariusza Szczygła, Pawła Smoleńskiego, Jacka Hugo-Badera. Zaprezentowane zostaną także książki nagrodzone w najważniejszych polskich konkursach literackich, a także polskie książki dla dzieci. Oddzielna wystawa poświęcona jest zmarłemu w tym roku najwybitniejszemu polskiemu filozofowi drugiej połowy XX wieku – Leszkowi Kołakowskiemu.

W ubiegłym roku na targach zaprezentowano ponad 401 tys. tytułów, w tym 121 tys. nowości. W 2008 roku targi odwiedziło ponad 299 tys. osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się podobnej frekwencji.(PAP)

aszw/ abe/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :