Robert Harris: Polański kończy swój nowy film z celi

Robert Harris: Polański kończy swój nowy film z celi

14.10. Londyn (PAP/Media) – Roman Polański dopracowuje swój najnowszy film, thriller „The Ghost”, z celi aresztu w Szwajcarii – powiedział jego przyjaciel i autor książki, na postawie której nakręcono film, Robert Harris na Festiwalu Literackim dziennika „Time” w Cheltenham.

Harris, który jest także autorem scenariusza do „The Ghost”, powiedział, że Polański podejmuje ostatnie decyzje dotyczące filmu, aby był on gotowy na premierę podczas berlińskiego festiwalu filmowego w lutym. Niedawno udzielił instrukcji dotyczących ścieżki muzycznej kompozytorowi Alexandre’owi Desplatowi, znanemu m.in. z muzyki do filmów „Królowa” i „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” – relacjonuje słowa Harrisa środowy „Times”.

Harris powiedział, że „The Ghost” zostanie ukończony zgodnie z życzeniami Polańskiego. Ostatnie zdjęcia do filmu reżyser nakręcił w dniu swego zatrzymania 26 września.

„(Polański) może przekazywać swoje życzenia z celi. Zdaje się, że nie może telefonować, ale jest w stanie się komunikować. Inną sprawą są opinie ludzi na temat filmu. Nie wiem, czy będą w stanie wznieść się ponad okoliczności, w których reżyser się obecnie znajduje. Sprawdzimy w stopniu ekstremalnym tezę, że nie ma czegoś takiego jak zła reklama” – dodał Harris.

Powiedział, że nie usprawiedliwia przewinienia Polańskiego, ale uważa, że sprawa jest bardziej skomplikowana, niż przedstawiają to niektórzy komentatorzy. „Nie pozostawiono mu specjalnie innych możliwości niż ucieczka. Bardzo dobrze go poznałem. On poznał moje dzieci. Ja znam jego dzieci. Praktycznie od 32 lat był na zwolnieniu warunkowym. I teraz zrobiono mu coś takiego… wydaje mi się to niesprawiedliwe, zwłaszcza że sama ofiara mówi, że nie chce, by był już ścigany” – zaznaczył Harris.

Dodał, że nie obawia się, iż jego własna reputacja ucierpi na powiązaniach z Polańskim, i ma tylko nadzieję, że jego przyjacielowi będzie wolno walczyć z wnioskiem o ekstradycję spoza więzienia, by móc widywać się z rodziną. „Takie procedury ciągną się miesiącami. Ale on jest twardy. Jeśli ktoś zdołałby to przetrwać, to właśnie on” – zaznaczył Harris.

W filmie „The Ghost” występują m.in. Pierce Brosnan i Ewan McGregor. (PAP)

mw/ ap/


Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :