Szwecja/ Największa nagroda muzyki klasycznej dla Placido Domingo

Szwecja/ Największa nagroda muzyki klasycznej dla Placido Domingo

13.10. Sztokholm (PAP) – Hiszpański tenor Placido Domingo odebrał we wtorek największą nagrodę w historii muzyki klasycznej – Birgit Nilsson Prize w wysokości 1 mln dolarów, którą został uhonorowany jako pierwszy jej laureat.

Śpiewak, któremu przyznano nagrodę za, jak określono, niezrównany wkład w operę, przyjął ją z rąk króla Szwecji Karola Gustawa w Szwedzkiej Operze Królewskiej. Zmarła w 2005 roku szwedzka sopranistka Birgit Nilsson wyznaczyła Domingo jako laureata nagrody swego imienia blisko dziesięć lat temu. Za jej życia nazwisko pierwszego uhonorowanego było utrzymywane w tajemnicy.

„Te pieniądze wykorzystam do wspierania młodych śpiewaków – to będzie w duchu Birgit Nilsson” – mówił Domingo, odbierając nagrodę. Zapowiedział, że w ramach ustanowionego przez siebie konkursu wokalnego Operalia utworzy kategorię za najlepsze wykonanie Wagnera.

W emocjonalnym wystąpieniu wspominał Nilsson, znaną śpiewaczkę wagnerowską, jako „jedną z największych artystek, jeśli nie największą”. Wyznał, że jest dla niego czymś nie do uwierzenia, znaleźć się na scenie, gdzie Nilsson wielokrotnie występowała. Samą nagrodę porównał do „nagrody Nobla w dziedzinie muzyki”.

Placido Domingo ma na koncie około 130 ról operowych. Światową popularność zapewniły mu wspólne występy, jako jednego z „trzech tenorów”, z Jose Carrerasem i Luciano Pavarottim. (PAP)

awl/ mc/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :