W przyszłym tygodniu konkurs na szefa Narodowego Instytutu Chopina

W przyszłym tygodniu konkurs na szefa Narodowego Instytutu Chopina

W grudniu z funkcji zastępcy dyrektora instytutu ds. edukacji muzycznej, nagrań i koncertów zrezygnował Stanisław Leszczyński – m.in. pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Powodem dymisji był – jak mówił PAP Leszczyński – „rażący brak kompetencji w kierowaniu instytucją kultury przez Kazimierza Monkiewicza”.

Z kolei Kazimierz Monkiewicz tłumaczył w rozmowie z PAP, że negatywna ocena jego osoby, jako dyrektora Instytutu, dokonana przez Leszczyńskiego, może być efektem wprowadzenia dyscypliny formalno-prawnej i finansowej, którą zaproponował po wejściu do Instytutu w styczniu 2011 r.

O zorganizowanie konkursu na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina apelują do ministra kultury przedstawiciele polskiego i zagranicznego środowiska muzycznego.

„Apelujemy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Bogdana Zdrojewskiego o zakończenie stanu swoistego prowizorium w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, nieprzyjmowanie rezygnacji Stanisława Leszczyńskiego oraz niezwłoczne zorganizowanie konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu (…). Odwlekanie decyzji grozi poważnymi stratami dla polskiego życia muzycznego oraz obrazu polskiej kultury i nauki w świecie. Opieka nad dziedzictwem Fryderyka Chopina nie może być terenem działań bez wątpienia szkodliwych – ucierpi na tym wizerunek Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i nas wszystkich, jako niezdolnych do właściwego korzystania z najcenniejszej spuścizny narodowej sztuki” – napisano w petycji.

Pod umieszczonym w internecie apelem podpisały się 773 osoby (liczba podpisów zweryfikowanych – 594). (PAP)

agz/ mlu/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :