W przyszłym roku ruszy budowacentrum filmowego Davida Lyncha

W przyszłym roku ruszy budowacentrum filmowego Davida Lyncha

23.11. Łódź (PAP)- Na początku przyszłego roku ma ruszyć w Łodzi budowa centrum filmowego Davida Lyncha. Warta ponad 150 mln dolarów inwestycja ma być zakończona w 2012 roku – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent miasta Włodzimierz Tomaszewski. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.

Centrum filmowe Lyncha będzie jednym z elementów Nowego Centrum Miasta, które powstanie na 90 ha rewitalizowanego terenu w samym środku Łodzi, w okolicach dworca kolejowego Łódź-Fabryczna i nieczynnej elektrociepłowni EC-1.

Obecny na konferencji Lynch, powiedział, że jego centrum ma być miejscem promującym Łódź, miejscem, w którym każdy artysta będzie mógł wykreować swoją twórczość, miejscem, gdzie artyści będą mogli wymieniać się swoimi „artystycznymi inspiracjami”.

Pomysł budowy studia amerykańskiego reżysera w Łodzi zrodził się w 2005 roku. Studio znajdzie się w zaadaptowanym budynku stuletniej hali maszyn elektrociepłowni EC-1. Jego najważniejszym miejscem ma być studio zajmujące się obróbką dźwięku. Będzie w nim można m.in. tworzyć nagrania z udziałem orkiestry. Odbywać się tam też mają m.in. różnego rodzaju warsztaty artystyczne, koncerty. Będzie też miejsce na wystawy.

Oprócz studia filmowego, na terenie dawnej elektrociepłowni planowane jest wybudowanie nowoczesnego centrum festiwalowo-konferencyjnego, gdzie m.in. odbywać się będzie Festiwal Plus Camerimage. Przewiduje się też budowę biur, sklepów i restauracji.

Ważnym elementem w tym projekcie jest szybka kolej i przeniesienie dworca Łódź-Fabryczna pod ziemię. Nowy dworzec kolejowy będzie węzłem multimodalnym integrującym ze sobą wszystkie rodzaje transportu – kolejowy w tym pociągi: aglomeracyjne, międzyregionalne, dużych prędkości oraz tramwaje miejskie, drogowy: w tym komunikację miejską autobusową Łodzi i PKS. Bezpośrednio przy dworcu będą także parkingi dla samochodów.

David Lynch (ur. 1946) zyskał światową sławę dzięki szokującym, groteskowym dramatom obyczajowym i thrillerom. Najbardziej znane w jego dorobku są: serial telewizyjny „Miasteczko Twin Peaks” (1990-91) oraz filmy „Blue Velvet” (1986), „Dzikość serca” (1990), „Zagubiona autostrada” (1997) i „Mulholland Drive” (2001). Lynch gościł w Łodzi już kilkakrotnie; wielokrotnie zapewniał, jest zauroczony tym miastem. W Łodzi też powstała część zdjęć do jego filmu „Inland Empire”.

Z Łodzi amerykański reżyser pojedzie do Katowic, gdzie zaprezentowanych zostanie na wystawie jego 75 fotografii i 43 litografie. (PAP)

jaw/ tot/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :