Koncert Diany Krall we Wrocławiu

Koncert Diany Krall we Wrocławiu

24.11. Wrocław (PAP) – Kanadyjska wokalistka i pianistka jazzowa Diana Krall po koncertach w Warszawie i Zabrzu jeszcze raz wystąpi przed polską publicznością w środę we wrocławskiej Hali Stulecia. Artystka odbywa właśnie europejskie tournee, podczas którego promuje swoją nową płytę „Quiet Nights”.

„Nowy album Diany Krall, +Quiet Nights+, jak twierdzi sama artystka, to +piosenki do śpiewania ukochanemu mężczyźnie+. Płyta intymna, zmysłowa, piękna. Niektóre utwory utrzymane są w klimacie bossa novy, w atmosferze rytmów brazylijskich. Ale są też na niej kawałki pierwotnie nie mające nic wspólnego z bossa novą, jak na przykład słynny temat z Bee Geesów +How You Can Mend a Broken Hart+ przerobiony, przearanżowany właśnie na bossa novę. Brzmi to wspaniale, publiczność się o tym przekona na koncertach” – powiedziała PAP Agnieszka Kloryga, z organizującej koncert Agencji Paradam.

„Krall od początku września jest w trasie – mówi Kloryga. – Przygotowując jej koncerty w Polsce pojechaliśmy do Frankfurtu, aby tam obejrzeć jej występ i się z nią spotkać. Koncert frankfurcki odbywał się w Operze wypełnionej do ostatniego miejsca. Publiczność oszalała totalnie. Chłodni, zachowawczy raczej Niemcy, przerywali koncert oklaskami, okrzykami i pożegnali artystkę owacją na stojąco” – opowiada.

Dotychczasowe występy Krall w Polsce były równie atrakcyjne. Bardzo ciepło przyjęła wokalistkę publiczność warszawska (6 XI). A i Krall parokrotnie nawiązywała bezpośredni kontakt z publicznością. Wspomniała coś nawet o smaku barszczu i pierogów.

Według Klorygi, koncert Krall w Zabrzu (7 XI) różnił się od warszawskiego i repertuarem i nastrojem. „W Kongresowej Krall była dynamiczna, energię aż czuło się w powietrzu. W Zabrzu jej występ był wyciszony, kameralny i miał zupełnie inny program. Jedynym utworem, który +powtórzyła+ była kompozycja Antonia Carlosa Jobima +Boy from Ipanema+” – opowiadała.

Diana Jean Krall, 45-letnia kanadyjska wokalistka i pianistka jazzowa pochodzi z Kolumbii Brytyjskiej, obecnie mieszka na stałe w USA. Muzykę, jak sama mówi, ma we krwi. Miłość do jazzu odziedziczyła po babci i po ojcu. Publiczne występy rozpoczęła grając na pianinie w barach i klubach. Była trzydziestolatką, gdy jej płyta „All for You” zdobyła rozgłos, m.in. dzięki nominacji do prestiżowej nagrody Grammy.

Kolejne płyty Krall stawały się bestsellerami, począwszy od „When I Look in Your Eyes”, której sprzedano ponad milion egzemplarzy i która również była nominowana do Grammy Awards w kategorii albumu roku. Kolejną płytę „The Look of Love” Krall nagrała z towarzyszeniem London Symphony Orchestra. W roku 2000 uhonorowana została Orderem Kolumbii Brytyjskiej i w 2005 r. Orderem Kanady – najwyższym cywilnym odznaczeniem tego państwa. W 2003 wyszła za mąż za Elvisa Costello, angielskiego muzyka rockowego i piosenkarza. Mają dwóch synków bliźniaków.

Trasa koncertowa Krall będzie kontynuowana w 2010 r. w Australii i Nowej Zelandii.(PAP)

abe/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :