18.4.Warszawa (PAP) – Gala wręczenia Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2009 w kategoriach muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej odbędzie się w poniedziałek. Największe szanse na statuetkę mają: Ania Dąbrowska, Maria Peszek i Czesław Śpiewa.
Dąbrowska została nominowana w ośmiu kategoriach: album roku pop („W spodniach czy w sukience”), piosenka roku („Nigdy więcej nie tańcz ze mną”), wokalistka roku, kompozytor i autor roku, produkcja muzyczna roku, wideoklip roku oraz projekt graficzny albumu (autor Macio Moretti).
Faworytami tegorocznej edycji Fryderyków są także Maria Peszek oraz Czesław Śpiewa (projekt muzyczny Czesława Mozila), którzy otrzymali po siedem nominacji. Peszek ma szanse na statuetkę m.in. w kategoriach: album roku muzyka alternatywna („Maria Awaria”), piosenka roku („Rosół”) i wokalistka roku. Czesław natomiast powalczy o nagrodę m.in. za: album roku muzyka alternatywna („Tesco Value”), wokalista roku (Czesław Mozil) i piosenka roku („Maszynka do świerkania”).
Duże szanse na nagrodę ma także zespół Piotra Roguckiego – Coma, nominowany w sześciu kategoriach.
Poza Czesławem Mozilem i Piotrem Roguckim w kategorii wokalista roku nominowani są także: Piotr Cugowski, Piotr Kupicha i Maciej Maleńczuk, zaś o miano grupy roku powalczą: Coma, Czesław Śpiewa, Bracia, Feel i Kapela ze wsi Warszawa. Wokalistą roku, poza Anią Dąbrowską i Marią Peszek, może okazać się Dorota Miśkiewicz, Natu (Natalia Przybysz) i zeszłoroczna zwyciężczyni Katarzyna Nosowska.
„Black Ice” (AC/DC), „New Amerykah, Part One” (Erykah Badu), „Viva La Vida” (Coldplay), „Only By The Night” (Kings of Leon) i „Death Magnetic” (Metallica) konkurują ze sobą w kategorii najlepszy album zagraniczny.
W kategorii Nowa Twarz Fonografii nominowani są: wokalistki Natalia Lesz i Marika, zespoły June, Manchester i Pectus oraz Czesław Śpiewa.
W sekcji muzyki poważnej w kategorii kompozytor roku nominowano Mariana Borkowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Stanisława Morytę, Pawła Mykietyna i Pawła Szymańskiego, zaś jazzowym muzykiem roku może zostać Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Adam Pierończyk, Michał Tokaj lub Marcin Wasilewski.
Fryderyka dla jazzowego albumu roku mogą dostać płyty „Sanctus Sanctus Sanctus” (Piotr Baron), „Belcanto Semplice” (Herdzin, Podkowa, Wegehaupt, Konrad), „January” (Marcin Wasilewski Trio), „Dedication” (Grzegorz Nagórski), „Live At Palladium” (Aga Zaryan).
Specjalne statuetki Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych odbiorą w tym roku Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Penderecki.
Jak poinformował PAP dyrektor zarządzający STX Jamboree Stanisław Trzciński, w tym roku widzowie za pomocą sms-ów będą mogli oddawać swój głos na Piosenkę Roku. „Wychodząc naprzeciw światowym standardom telewizyjnego show w organizacji tego typu przedsięwzięć, zdecydowaliśmy się dać szansę bycia jurorem w bardzo ważnej kategorii widzom, którzy są także fanami muzyki. (…) Przyznam, że jest to jedna z ciekawszych i silniej obsadzonych kategorii w tym roku” – tłumaczył Trzciński.
Fryderyk 2009 to piętnasta edycja nagród polskiego środowiska muzycznego przyznawanych przez artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Tegoroczne Fryderyki zostaną przyznane w 32 kategoriach.
Wręczenie statuetek Fryderyka odbędzie się – podobnie jak w roku ubiegłym – w Bazylice oo. Salezjanów (kategorie muzyki klasycznej i jazzowej) oraz w położonym nieopodal Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie (kategoria muzyki rozrywkowej).
„Tegoroczna gala to przede wszystkim świetne koncerty – podkreślił Trzciński. – Udało nam się zaprosić do występu ścisłą czołówkę polskich artystów nominowanych do Fryderyka i nie tylko. (…) Myślę, że zarówno goście Fabryki Trzciny, jak i Bazyliki oo. Salezjanów, a także widzowie TVP1 i TVP Kultura, będą usatysfakcjonowani imprezą. Nie często w Polsce aż tak wiele gwiazd muzyki spotyka się w jednym miejscu”.
Organizatorem gali jest agencja STX Records/STX Jamboree. Transmisję z części dotyczącej muzyki klasycznej i jazzowej nada TVP Kultura, a z części dotyczącej muzyki rozrywkowej – TVP1. (PAP)