Ącki, Mariolka, Karolak i Video wśród “Świrów” 2009 r.

Ącki, Mariolka, Karolak i Video wśród “Świrów” 2009 r.

19.4.Dąbrowa Górnicza (PAP) – Showman Szymon Majewski, twórca postaci Mariolki z kabaretu Paranienormalni Igor Kwiatkowski, zespół Video i aktor Tomasz Karolak – to niektórzy laureaci studenckiego plebiscytu “Świry 2009”.

Statuetki “Świra” wręczono w sobotę wieczorem po raz ósmy. Podczas gali w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej rozdano trzynaście statuetek – w kategoriach: muzyka osobowość telewizyjna i kabaretowa, przebój, program telewizyjny, serial, aktor, film, artysta, kabaret, wydarzenie, internet i “Superświr”.

Definicja “Świra” jest raczej otwarta. W pierwszych edycjach tej studenckiej nagrody jej laureaci podchodzili do plebiscytu nieufnie. Dziś zwykle chętnie odbierają statuetki wiedząc, że “Świrem” zostaje się przede wszystkim – jak mówią pomysłodawcy nagrody – za “pozytywne zakręcenie”. W sobotę po nagrodę stawili się prawie wszyscy laureaci.

“Świrem 2009 r.” wśród osobowości kabaretowych okazał się Igor Kwiatkowski, który w kabarecie Paranienormalni wciela się w postać “Mariolki”. “Mariolka” pokonała w plebiscycie Maryjusza Kałamagę, Abelarda Gizę, Katarzynę Piasecką i Romana Żurka. Świrem kabaretowym internauci wybrali Łowców.B, którzy wyprzedzili w głosowaniu: Ani Mru Mru, Neonówkę, Paranienormalnych, Kabaret Moralnego Niepokoju, “Rozmowy w tłoku” i Kabaret Skeczów Męczących.

W kategorii: muzyka zespół Video pokonał Tomasza “Titusa” Pukackiego, Ja mmm chyba ściebie, Gosię Andrzejewicz i Natalię Lesz. Zespół odebrał też nagrodę za najbardziej ześwirowany przebój: “Będzie Piekło”, który zyskał popularność i został wykonany podczas gali z innym, niecenzuralnym refrenem. Pozostałymi nominowanymi przebojami były: “Nie daj się”, “W aucie”, “Pokonaj siebie”, “We play in team” oraz “Joľin z Baľin”.

Szymon Majewski, tak jak i w 2008 r., za swoje Show odebrał statuetkę Świra w kategorii: program telewizyjny. Artysta przedstawił na scenie zespół aktorów wcielających się w role polityków w jego “Rozmowach w tłoku”, rozdawał też dresy sygnowane przez własne alter ego – Ędwarda Ąckiego. Ącki drugi rok z rzędu otrzymał statuetkę w kategorii: osobowość telewizyjna.

Show Szymona Majewskiego pokonało takie programy telewizyjne, jak: “Gwiazdy tańczą na lodzie”, “J&J czyli Jola i Jarek”, “Mam talent”, “You Can Dance”, “Happy Hour”, “Magiel towarzyski” i “Figo Fago”. Ącki – jako osobowość – przebił z kolei: Jolę Rutowicz, Maryjusza Kałamagę, Tomasza Jacykówa, Michała Piróga, Miśka Koterskiego i Agnieszkę Chylińską.

Wśród seriali, najbardziej ześwirowani okazali się po raz drugi z rzędu twórcy animacji dla dorosłych – “Włatcy Móch”, którzy zdobyli więcej głosów, niż “39 i pół”, “Świat według Kiepskich”, “Pierwsza miłość”, “Ranczo” i “Rodzina Trendych. Świrem wśród filmów wybrano “Lejdis”. Obraz Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza wyprzedził “Idealnego faceta dla mojej dziewczyny”, “To nie tak jak myślisz, kotku” oraz “Nie kłam kochanie”.

W kategorii aktorów Świrem 2009 został znany z “39 i pół” Tomasz Karolak, który odbierając nagrodę mówił, że gdy ktoś, tak jak on, chce być w tym co robi jak najbardziej normalny – zostaje wybrany świrem. Innymi nominowanymi aktorami byli: Alan Andersz, Mikołaj Krawczyk, Maciej Zakościelny, Bogdan Kalus, Anna Mucha i Tamara Arciuch.

Statuetkę Świra dla artysty odebrał Maryjusz Kałamaga z Kabaretu Łowcy.B. W głosowaniu w tej kategorii można też było oddać głosy na: Bladego Chrisa, Michała Wiśniewskiego, Edytę Herbuś i wokalistę Video Wojciecha Łuszczykiewicza.

Wydarzeniem roku wybrano starcia Justyny Steczkowskiej i Dody w programie “Gwiazdy tańczą na lodzie”, które przebiły udział w tym samym programie oraz “Big Brotherze” Joli Rutowicz, zaginięcie konia tej celebrytki, powrót Carmen Moreno oraz występ polskiej reprezentacji w piłce nożnej na Euro 2008.

W kategorii internet statuetkę Świra otrzymał publikujący w sieci własne filmiki, obrazy czy piosenki krakowski cukiernik Gracjan Roztocki. Innymi nominowanymi byli tu: Barbara Kwarc “Pani Basia”, Sara May, Pudelek.pl i Luntek. Statuetkę Superświra dla ubiegłorocznych debiutantów – wśród kandydatów, którymi byli program radiowy Poranny W-F, Tomasz Jacyków, Maryjusz Kałamaga, Iza 3D i Figo Fago – internauci przyznali celebrytce Joli Rutowicz.

Plebiscyt “Świry” organizują studenci Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Głosowanie odbywa się przez internet. Gala wręczenia statuetek odbyła się w konwencji kryzysowej Nibylandii. Oprawę artystyczną wieczoru przygotowały kabarety Słoiczek po Cukrze, Dno i Paranienormalni, śpiewał też zespół Video. (PAP)