W piątek w Krakowie pogrzeb Ludwika Jerzego Kerna

W piątek w Krakowie pogrzeb Ludwika Jerzego Kerna

03.11. Kraków (PAP) – Ludwik Jerzy Kern zostanie pochowany w piątek w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie – poinformowała rodzina zmarłego.

Pogrzeb rozpocznie się mszą św. żałobną, która odprawiona zostanie w piątek o godzinie 12.00 w kościele ss. Norbertanek na krakowskim Salwatorze. O godzinie 14.20 wyruszy kondukt żałobny z urną z prochami zmarłego od głównej bramy Cmentarza Rakowickiego na Aleję Zasłużonych, gdzie pisarz zostanie pochowany.

Ludwik Jerzy Kern – polski pisarz, poeta, satyryk, tłumacz, autor kilkudziesięciu książek dla dzieci m.in. „Ferdynanda Wspaniałego” zmarł 29 października w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 90 lat.

Ludwik Jerzy Kern – urodził się 29 grudnia 1920 r. w Łodzi na ul. Piotrkowskiej. Maturę zdał w Liceum Humanistycznym im. A. Zimowskiego w Łodzi. Debiutował w 1938 r. jako poeta w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” wierszem „Szukanie chwili”.

Po wybuchu II wojny światowej został przydzielony do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Studiował w PWST w Łodzi. Chciał być reżyserem, ale zarazem rozwijał swoje zainteresowania dziennikarskie. I tak się stało, że całe swoje życia zawodowe – od roku 1948 po 2002 r. związał z krakowskim tygodnikiem „Przekrój”, do którego wprowadził go Konstanty Ildefons Gałczyński.

Po opuszczeniu redakcji przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w „Przekroju”, Kern zaczął redagować ostatnią stronę tygodnika, na której też publikowane były jego wiersze. I czynił to niemal do 2002 r.

Jako pisarz debiutował w 1953 r. tomem „Tu są bajki”. Ludwik Jerzy Kern był mistrzem krótkich form literackich – autorem niezliczonych wierszy, fraszek, skeczy, anegdot, powiedzonek, książek dla dzieci, tekstów kabaretowych, tekstów piosenek, w tym wielu przebojów: „W kalendarzu jest taki dzień”, „Nie bądź taki szybki Bill”, „Cicha woda”, „Lato, lato”.

Był także tłumaczem, przekładał m.in. Isaaca Bashevisa Singera. Jest autorem kilkudziesięciu poetyckich książek dla dzieci w tym jego najsławniejszej i wielokrotnie tłumaczonej poza granicami Polski książki „Ferdynand Wspaniały”, opowieści o psu, któremu śni się, że jest człowiekiem.

Stworzył niezapomniane postacie literackie, obok psa Ferdynanda Wspaniałego, Słonia Dominika i kapitana Ali. Był także stałym i bardzo lubianym przez młodych czytelników współpracownikiem „Płomyka” i „Płomyczka”.

Ludwik Jerzy Kern był wicekanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. (PAP)

rgr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :