W niedzielę inauguracja 13. Wielkanocnego Festiwalu Ludwigavan Beethovena

W niedzielę inauguracja 13. Wielkanocnego Festiwalu Ludwigavan Beethovena

28.3.Warszawa (PAP) – Ponad 1800 artystów wystąpi podczas tegorocznej, 13. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, który rozpocznie się w niedzielę. Festiwal potrwa do 10 kwietnia; w Warszawie odbędzie się 21 koncertów.

Dyrektor generalna Festiwalu, Elżbieta Penderecka, przypomniała podczas sobotniej konferencji prasowej w Warszawie, że na rok 2009 przypada kilka ważnych rocznic, m.in. 250-lecie śmierci Jerzego Fryderyka Haendla, 200-lecie śmierci Józefa Haydna, 200-lecie urodzin Feliksa Mendelssohna i 100. rocznica śmierci Mieczysława Karłowicza.

„Te daty są okazją, aby podczas festiwalu przypomnieć utwory kompozytorów-jubilatów” – podkreśliła Penderecka. Jak dodała, w programie festiwalu znajdą się m.in. „Brockepassion” Haendla, oratorium „Il ritorno di Tobia” Haydna, „Humboldt-Kantate” Mendelssohna i pieśni Mieczysława Karłowicza.

Prologiem do festiwalu będzie niedzielny występ polskiego śpiewaka Mariusza Kwietnia, który wykona pieśni niemieckie z cyklu cykl „Dichterliebe” Roberta Schumanna, polskie pieśni Mieczysława Karłowicza, francuskie – Maurice’a Ravela oraz miniatury Ludwiga van Beethovena do słów Johanna Wolfganga Goethego.

Penderacka zwróciła uwagę, że pieśni Karłowicza są przez Kwietnia wykonywane „od kilku lat

wytrwale i z wielkim powodzeniem podczas recitali w najważniejszych salach koncertowych świata”. Śpiewakowi towarzyszyć będzie amerykański pianista Howard Watkins. Koncert odbędzie się w Zamku Królewskim.

Wieczorem w Filharmonii Narodowej zaplanowano koncert inaugurujący Festiwal, z udziałem niemieckiej skrzypaczki Anne-Sophie Mutter, która wykona m.in. Koncert skrzypcowy i VII Symfonię Ludwiga van Beethovena. Artystce towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Wydarzeniem festiwalu będzie zaplanowany na 6 kwietnia pierwszy koncert w Polsce zespołu Monte Carlo Philharmonic, któremu towarzyszyć będzie wizyta księżnej Hanoweru i księżniczki Monako Karoliny w Warszawie. Filharmonicy z Monte Carlo wykonają utwory Franza Schuberta i Feliksa Mendelssohna.

Na tegoroczną edycję festiwalu zaproszono też takie zespoły jak Wiedeńska Orkiestra Kameralna, Leipziger Streichquartett czy Tokio String Quartet.Ciekawostką festiwalu będzie również pierwsze polskie wykonanie „Humboldt-Kantate” Feliksa Mendelssohna. Znajdzie się ona w programie koncertu 3 kwietnia w wykonaniu solistów: Agnieszki Rehlis, Romana Sadnika, Thomasa Bauera i Wojciecha Gierlacha oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Kantata została napisana przez Mendelssohna na zamówienie biologa Aleksandra von Humboldta, który badał dolinę Orinoko. Utwór miał swoje prawykonanie w 1829 roku na kongresie przyrodników w Berlinie, którzy obradowali nad zagrożeniami klimatu. Treścią kantaty jest ostrzeżenie przed bezmyślnym wycinaniem lasów w Ameryce Południowej.

Na zakończenie festiwalu, w Wielki Piątek 10 kwietnia Akademie fur Alte Musik z Berlina oraz Collegium Vocale Ghent wykonają „Brockespassion” Haendla.

Pierwszy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbył się w 1997 roku w ramach programu Kraków 2000 Europejskie Miasto Kultury, w roku upamiętniającym 170. rocznicę śmierci kompozytora. Jego inicjatorem była Elżbieta Penderecka, która od pierwszej edycji wydarzenia jest też dyrektorem generalnym festiwalu.

W 2001 roku festiwal został przyjęty do grona Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (EFA). Kolejne jego edycje stały się jednymi z najważniejszych imprez muzycznych w Europie. Od 2004 roku Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywa się w Warszawie, gdzie szybko zyskał status jednej z najważniejszych imprez artystycznych stolicy.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :