W Łodzi stanął pomnik Jana Karskiego

W Łodzi stanął pomnik Jana Karskiego

19.08. Łódź (PAP) – Pomnik legendarnego kuriera polskiego państwa podziemnego Jana Karskiego stanął w środę w Parku Ocalałych w Łodzi.

Odlany w brązie pomnik autorstwa Karola Badyny, przedstawia Karskiego siedzącego na ławce. Na oparciu ławki wygrawerowany jest napis z informacją kim Karski był, kiedy się urodził, kiedy zmarł, co robił.

„Ławka Karskiego” stanęła w Parku Ocalałych na szczycie Kopca Pamięci. Karski zwrócony jest twarzą w stronę Pomnika Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Uroczyste odsłonięcie tego pomnika odbędzie się podczas tegorocznych obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto.

„Teraz emisariusz polskiego państwa podziemnego będzie mógł patrzeć na swoje miasto i na pomnik Polaków ratujących Żydów” – powiedział prezydent Jerzy Kropiwnicki.

Jan Karski urodził się w 1914 r. w Łodzi w katolickiej rodzinie. Po studiach prawniczych podjął pracę w dyplomacji. W czasie wojny, jako emisariusz AK do polskiego rządu na wygnaniu, szczegółowo poinformował aliantów o zagładzie Żydów w Polsce. W USA spotkał się m.in. z prezydentem F.D. Rooseveltem, który nie dawał wiary jego relacji o Holokauście.

W czasie jednej z kolejnych misji kurierskich Karski został aresztowany i był torturowany przez gestapo. Aby się nie załamać, usiłował popełnić samobójstwo, podcinając sobie żyły. Odwieziony do szpitala, uciekł dzięki pomocy pracujących tam Polaków.

Aby uwiarygodnić swoją relację z zagłady, Karski odbył w przebraniu dwie wizyty w getcie warszawskim, korzystając z pomocy „Żegoty” i działaczki tej organizacji Ireny Sendlerowej.

W 1994 r., w 80. rocznicę urodzin Karskiego, Izrael przyznał mu honorowe obywatelstwo tego kraju. Został on też odznaczony przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, jest honorowym Obywatelem Miasta Łodzi. Zmarł w lipcu 2000 r. w Waszyngtonie. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :