W kwietniu początek XXI Łódzkich Spotkań Baletowych

W kwietniu początek XXI Łódzkich Spotkań Baletowych

Zainauguruje je prapremiera spektaklu „Spotkania w dwóch niespełnionych aktach” Ewy Wycichowskiej.

Łódzkie Spotkania Baletowe to największa i najbardziej prestiżowa impreza baletowa w Polsce. Jest ona przeglądem ważniejszych kierunków choreografii ostatnich lat zarówno w tańcu klasycznym, jak i różnorodnych nurtach tańca współczesnego. Służy też wymianie doświadczeń między artystami reprezentującymi odmienne style i techniki tańca.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Marek Szyjko, w tym roku zaprezentowane zostaną choreografie m.in. George’a Balachine’a, Maurice’a Bejarta, Akrama Khana i Ewy Wycichowskiej. Zaznaczył, że gwiazdą tegorocznych spotkań ma być francuska tancerka Sylvie Guillem.

Szyjko poinformował, że – podobnie jak w poprzednich edycjach spotkań – odbędą się także 10-dniowe warsztaty taneczne dla zespołu łódzkiej opery. W tym roku ma je poprowadzić amerykański choreograf Dennis Callahan, który kilka lat temu współpracował z Romanem Polańskim.

Tegoroczną imprezę zainauguruje prapremiera spektaklu „Spotkania w dwóch niespełnionych aktach” Ewy Wycichowskiej, w którym wezmą udział tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Zdaniem realizatorów, ten spektakl „to rodzaj sentymentalnej podróży, w której doświadczenie przeplata się z koncepcjami młodych twórców”. Obok młodych tancerzy wezmą w nim udział również tancerze seniorzy obu teatrów.

Łódzka publiczność zobaczyć też będzie mogła m.in.: Bejart Ballet Lausanne, Royal Ballet of Flanders i Akademicki Teatr Opery i Baletu w Permie (Rosja)

Pierwotnie rozpoczęcie XXI Łódzkich Spotkań Baletowych zaplanowano na 30 kwietnia. Inaugurujący je spektakl miał być też grany dzień później – 1 maja. Jednak – jak powiedział w poniedziałek Szyjko – spotkania rozpoczną się 29 kwietnia. Chodzi o to, aby 1 maja „wszyscy mieli okazję być z wielkim Polakiem”. W tym dniu w Rzymie odbędzie się beatyfikacja papieża Jana Pawła II.

Impreza zakończy się w niedzielę 5 czerwca.

Łódzkie Spotkania Baletowe organizowane są co dwa lata od 1968 roku. W dotychczasowych edycjach festiwalu brały udział wszystkie najbardziej znaczące światowe grupy baletowe m.in. Balet XX wieku Maurice’a Bejarta, Balet Rambert z Londynu, Narodowy Balet Kuby Alicji Alonso i Teatr Baletu Borisa Ejfmana. Wystąpił też światowej sławy tancerz Michaił Barysznikow. (PAP)

jaw/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :