W IMKA każdy będzie Gombrowiczem

W IMKA każdy będzie Gombrowiczem

„Każdy aktor na scenie jest Gombrowiczem, ponieważ wypowiadamy jego myśli” – mówi Adamczyk. Premiera – we wtorek 21 grudnia.

„Poniedziałek Ja. Wtorek Ja. Środa Ja” – zapisywał w swoim dzienniku Gombrowicz. Reżyser Mikołaj Grabowski do swej teatralnej realizacji wybrał tylko niektóre fragmenty tego tekstu.

„Każdy aktor w naszym przedstawieniu odpowiada za siebie tak samo, jak Gombrowicz, który mówił we własnym imieniu, a nie w imieniu świata – zauważył autor adaptacji i reżyser Mikołaj Grabowski. – Wszyscy mówią, że Gombrowicz to egoista. To nieprawda. Każdy artysta musi być egotykiem, bo inaczej niewiele stworzy” – dodał reżyser.

W przedstawieniu udział biorą Piotr Adamczyk, Jan Peszek, Magdalena Cielecka, Iwona Bielska, Tomasz Karolak oraz Andrzej Konopka. Spektakl pomyślany jest jako parada aktorskich kreacji.

„Dzienniki” zazwyczaj wystawiane są w formie monodramu. U Grabowskiego jest inaczej.

„Każdy aktor na scenie jest Gombrowiczem, ponieważ wypowiadamy jego myśli – ­powiedział PAP Piotr Adamczyk. – To nie jest materiał teatralny, to Mikołaj Grabowski sprawił, że możemy pokazać ten tekst na scenie” – dodał Adamczyk. „To jest Gombrowicz dotkliwy, złośliwy i niezwykle aktualny. Wybrane teksty mówią dużo o Polsce i Polakach. Myślę, że wszyscy ci, którym nasza narodowość nie jest obojętna, chętnie usłyszą to, co Gombrowicz nam wytyka” – dodał Adamczyk.

„Do Gombrowicza się dojrzewa. Okazało się, że za każdym razem odkrywa się nowe warstwy. Czas, w którym przebywamy, nabiera innego znaczenia. To jest istotna literatura” – powiedział Jan Peszek. „Mikołaj Grabowski przypisał każdemu aktorowi jakiś wątek. Przedstawiam ciało. Zmysłowość, a nie intelektualizm. Jestem najstarszy w tym gronie, więc mogę żonglować tymi problemami, które są mi szalenie bliskie” – dodaje Peszek.

„Dziennik” Witolda Gombrowicza ukazywał się najpierw, od 1953 r., na kartach „Kultury”, a potem w formie książkowej nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu. Opublikowane zostały trzy tomy:”Dziennik” 1953-1956, „Dziennik” 1957-1961, „Dziennik” 1961-1966.

„Dziennik” uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł Gombrowicza. Zdaniem badacza literatury i krytyka Jana Błońskiego, jest dziennik „zarazem kluczem i koroną wszystkiego, co Gombrowicz napisał”. W „Dzienniku” notował Gombrowicz swoje spostrzeżenia i przemyślenia, żale i frustracje, opinie i kompleksy. „Dziennik”, rozprawia się z mitami polskości i pompatycznym patriotyzmem.(PAP)

dog/ zig/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :