W czerwcu w stolicy Nowa Parada Równości 2011

W czerwcu w stolicy Nowa Parada Równości 2011

„Chcielibyśmy żeby w tym roku, poza tradycyjnym przemarszem, punktem kulminacyjnym imprezy był wielogodzinny koncert plenerowy. Na razie nie mogę zdradzić, kto na nim wystąpi, ale prowadzimy rozmowy z zagranicznymi artystami” – zapowiedział w środę rzecznik Parady, pierwsza osoba trans będąca członkiem Senatu UW, posługująca się pseudonimem Jej Perfekcyjność.

Organizatorzy liczą, że koncert przyciągnie osoby, które wcześniej w paradzie nie uczestniczyły, a sama impreza stanie się ważnym wydarzeniem muzycznym stolicy.

To nie jedyna zmiana. Tegoroczną Paradę organizuje oddolnie zawiązany komitet organizacyjny. „Pomyśleliśmy, że dobrze jest wrócić do tego modelu, który był praktykowany kilka lat temu, czyli właśnie oddolnej inicjatywy. Do zawiązanego przez nas Komitetu Organizacyjnego może dołączyć każdy, komu idea równości jest bliska” – powiedział rzecznik Parady. W prace nad wydarzeniem zaangażowały się m.in. projektwarszawa.pl oraz Fundacja „Kocia Mama”.

Parada Równości 2011 to, jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie, w które zaangażować może się każdy. „Chcemy żeby było to święto nas wszystkich, a nie tylko jakiejś zamkniętej grupy ludzi. Idea równości jest, co by nie mówić, bliska nam wszystkim w taki czy inny sposób” – zachęcał rzecznik imprezy.

Podobnie jak w poprzednich latach, Paradzie będą towarzyszyć różnie imprezy. Jedną z nich będzie konferencja naukowa na temat strategii queer. Na czele komitetu naukowego stanął doktor Jacek Kochanowski.

Całe wydarzenie planowane jest w sobotę 11 czerwca. Trasa przemarszu Parady Równości 2011 nie jest jeszcze znana.

Pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszych Parad Równości był Szymon Niemiec, były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce. Parada – według organizatorów – była aktem sprzeciwu wobec homofobii oraz dyskryminacji mniejszości seksualnych w polskim społeczeństwie.

Agata Żurawska (PAP)

azu/ zig/ pz/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :