W Chicago wystawa poświęcona Ryszardowi Kapuścińskiemu

W Chicago wystawa poświęcona Ryszardowi Kapuścińskiemu

Na otwarcie wystawy przyleciała córka Ryszarda Kapuścińskiego, Zofia, mieszkająca na stałe w Vancouver, w Kanadzie.

„Bardzo mnie cieszy, że wystawa jest prezentowana w takim mieście jak Chicago, gdzie jest tylu Polaków i w budynku odwiedzanym przez tysiące ludzi. Już widać tych, którzy się zatrzymują i czytają te panele. Wystawa jest po angielsku, więc i Amerykanie mają szansę zainteresować się twórczością mojego ojca” – powiedziała Kapuścińska.

Ekspozycja to zbiór fotografii zrobionych przez Ryszarda Kapuścińskiego i skomentowanych cytatami z jego książek. Prezentowane są także kopie Biuletynów Specjalnych PAP, w których publikowane były jego korespondencje zagraniczne. Całość opatrzona została komentarzami na temat twórczości „poety reportażu”.

Wystawa przygotowana przez Instytut Książki trafiła do Ameryki Północnej dzięki współpracy konsulatów RP w Toronto i Chicago. Jak powiedział konsul generalny RP w Chicago Zygmunt Matynia, ekspozycja ma wkrótce trafić na chicagowskie uczelnie.

„Chcemy, by ta wystawa była w wielu miejscach. Mam nadzieję, że uda nam się ją zaprezentować na każdym uniwersytecie, bo zależy nam na tym, żeby dotrzeć do młodego odbiorcy” – oznajmił konsul Matynia.

Wystawę „Poeta Reportażu. Ryszard Kapuściński 1932-2007” można oglądać w budynku James R. Thompson Center w Chicago do 27 maja. Siedzibę władz stanu Illinois w tym mieście odwiedza codziennie kilka tysięcy osób.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP Life)

tos/ ap/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :