W. Brytania: rozdano nagrody BAFTA

W. Brytania: rozdano nagrody BAFTA

22.02. Londyn (PAP) – Film "The Hurt Locker" ("W pułapce wojny") w reżyserii Kathryn Bigelow zdobył w niedzielę wieczorem nagrodę dla najlepszego filmu podczas dorocznej uroczystości rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Bigelow zdobyła też główną nagrodę w dziedzinie reżyserii.

Film opowiadający o wojnie w Iraku zdobył łącznie sześć nagród, w tym za oryginalny scenariusz, zdjęcia, montaż i dźwięk, dystansując słynnego "Avatara" w reżyserii Jamesa Camerona (byłego męża Kathryn Bigelow).

Kathryn Bigelow została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę BAFTA w dziedznie reżyserii. W rozmowie z dziennikarzami w kuluarach londyńskiej Royal Opera House, gdzie obyła się uroczystość, powiedziała, że ma nadzieję, iż nie będzie ostatnią. "Kobiety wciąż walczą o równe prawa, tak więc jeśli może to być jakiś promyk nadziei, to wspaniale" – mówiła uszczęśliwiona laureatka.

"Avatar", film który cieszy się rekordową popularnością w kinach, można uważać za przegranego bo zdobył tylko dwie nagrody – za efekty specjalne i scenografię. Oba filmy było nominowane w łącznie ośmiu kategoriach.

Bigelow podkreślała, że między nią a Cameronem nie było rywalizacji oraz, że są "bardzo dobrymi przyjaciółmi".

Colin Firth otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za jego rolę w filmie "A Single Man" a za najlepszą aktorkę uznano Carey Mulligan za film "An Education” ("Była sobie dziewczyna").

Nagrodami za role drugoplanowe uhonorowano Mo′Nique za rolę w biograficznym dramacie Lee Danielsa "Precious" i Chritophera Waltza za rolę hitlerowca w "Bękartach wojny ("Inglorious Basterds") w reżyserii Quentina Tarantino.

Za najlepszy film zagraniczny uznano francuski obraz "Prophete" ("Prorok), którego reżyserem jest Jacques Audiard. Film opowiada o dramatycznych przeżyciach młodego człowieka, pochodzenia arabskiego, skazanego na sześć lat więzienia.

W kategorii filmu animowanego zwyciężył "Up" ("Odlot"), którego jednym z reżyserów jest Polak Wojciech Paszkowski. Obraz zdobył również nagrodę za najlepszą muzykę. Film wyprodukowany w znanej wytwórni Disney/Pixar opowiada o przygodach emerytowanego sprzedawcy, który udał się w niezwykłą podróż w swoim domu unoszonym przez setki balonów.

Nagrodę BAFTA w dziedzinie adaptowanego scenariusza zdobył komediodramat "Up in the Air" ("W chmurach") w reżyserii Jasona Reitmana.

Za najbardziej wyróżniający się film brytyjski uznano "Fish Tank" w reżyserii Andrei Arnold opowiadający o trudnym dorastaniu nastoletniej bohaterki w blokowisku wielkiego miasta.

Wybitna aktora brytyjska Vanessa Redgrave otrzymała specjalną nagrodę za dokonania zawodowe podczas kariery trwającej już prawie 60 lat. Wcześniej taką nagrodą uhonorowano m. in. Charliego Chaplina, Alfreda Hitchcocka, Stevena Spielberga i Elizabeth Taylor.

Nagrody BAFTA przyznawane na krótko przed amerykańskimi Oscarami uważane są ważną wskazówkę kto zdobędzie te najbardziej prestiżowe statuetki w świecie filmu. (PAP)jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :