W.Brytania/”Polskie drogi do wolności” w Imperial War Museum

W.Brytania/”Polskie drogi do wolności” w Imperial War Museum

8.6.Londyn (PAP) – Pokazem „Człowieka z żelaza” Andrzeja Wajdy w brytyjskim muzeum wojny – Imperial War Museum (IWM) – oficjalnie zainaugurowano w poniedziałek trzecią część cyklu „Polskie drogi do wolności”, obejmującą lata 1956-89.

Celem przeglądu, przygotowanego przez Muzeum Historii Polski (MHP) i Filmotekę Narodową, jest prezentacja genezy i ewolucji Solidarności. Cykl imprez, który zakończy się w połowie lipca, ma podtytuł „Iskry nadziei”.

W sali kinowej IWM będzie można obejrzeć m.in. rzadko pokazywane krótkometrażówki Krzysztofa Kieślowskiego „Fabryka” (1970), „Szpital” (1977), „Dworzec” (1980), „Krótki dzień pracy”

(1981) oraz „Urząd” (1966).

Inne filmy to „Śmierć jak kromka chleba” (1994) Kazimierza Kutza o pacyfikacji strajku w kopalni Wujek, niemiecki film o Annie Walentynowicz i jej roli w strajku w Stoczni Gdańskiej „Strajk” (Die Heldin von Danzig) z 2006 roku w reżyserii Volkera

Schloendorffa, „Poznań 56” (1996) Filipa Bajona, „Robotnicy ’80” (1980) – zbiorowe dzieło 11 twórców, „Ucieczka z kina +Wolność+” Wojciecha Marczewskiego (1990), „Człowiek z marmuru” (1976) Andrzeja Wajdy, „Zabić księdza” Agnieszki Holland (1988) i wiele innych.

Prezentację zamknie film „Trzech kumpli” (2008) Ewy Stankiewicz i Anny Ferens, ilustrujący losy trzech przyjaciół, krakowskich studentów: Stanisława Pyjasa, Lesława Maleszki i Bronisława Wildsteina.

Dwa poprzednie cykle: „Pierwsi do walki” i „Za żelazną kurtyną”, pokazane w 2008 i 2007 roku, były filmową ilustracją polskich losów w II wojnie światowej oraz powojennego okresu narzucania komunistycznego systemu i jego społecznych skutków. Wszystkie trzy pokazy są częściami projektu „Zaczęło się w Polsce 1939-89”.

„Wartość filmów polega na tym, że pokazują, iż Polacy zmagali się z systemem na każdym szczeblu, w każdym miejscu, w różnych sytuacjach i że walka z nim nie ograniczała się do spektakularnych wystąpień, takich jak strajki czy uliczne protesty” – powiedział we wprowadzeniu otwierającym pokaz znany historyk Adam Zamoyski.

„Drobne potyczki, które Polacy toczyli w sklepowych kolejkach, w urzędach i miejscach pracy, były tak samo ważne, jak duże wystąpienia społeczne, i mają swój wkład w to, że Polacy są dziś wolni” – dodał.

Według wykładowcy współczesnej historii Polski z uniwersytetu londyńskiego Richarda Butterwicka pokaz filmów ilustrujących życie w komunistycznym systemie w Polsce i ukazujących przełom polityczny 1989 roku w budynku muzeum wojny ma swoje uzasadnienie.

„Dla Wielkiej Brytanii i innych państw zachodnich II wojna światowa zakończyła się w 1945 roku, dla Polski na dobrą sprawę nie zakończyła się aż do upadku ZSRR, choć po 1945 roku zmieniła formę” – wskazał.

Imperial War Museum i Muzeum Historii Polski, które zainaugurowało działalność w 2006 roku, chcą realizować wspólne projekty, nie tylko filmowe – powiedziała PAP Katarzyna Reiter z MHP.

„MHP chce korzystać z doświadczeń IWM, które jest pionierską placówką w technikach opowiadania historii w nowoczesny sposób, wykraczający poza samą tylko prezentację eksponatów” – zaznaczyła. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :