W.Brytania/ Obrazy Hitlera sprzedane za 95 tys. funtów

W.Brytania/ Obrazy Hitlera sprzedane za 95 tys. funtów

24.4.Londyn (PAP/AFP,AP,BBC) – Trzynaście akwareli przypisywanych młodemu Adolfowi Hitlerowi sprzedało się na aukcji w Wielkiej Brytanii za ponad 95 tys. funtów – poinformował w czwartek internetowy serwis BBC.

Sprzedawca namalowanych w latach 1908-1914 obrazów odkupił je od brytyjskiego żołnierza, który w 1945 r. stacjonował w Essen w Niemczech. Od tego czasu obrazy tkwiły w garażu kolekcjonera, aż postanowił wystawić je na sprzedaż w domu aukcyjnym Mullock’s w miejscowości Ludlow w zachodniej Anglii.

Cena najdroższej z akwareli, przedstawiającej samotnego mężczyznę siedzącego na kamiennym moście, sięgnęła 10 tys. funtów. Niewykluczone, że jest to autoportret późniejszego dyktatora III Rzeszy. Większość z 13 zlicytowanych obrazów to pejzaże.

Przedstawiciel domu aukcyjnego Richard Westwood-Brookes przyznał, że kwota ze sprzedaży domniemanych obrazów Hitlera wielokrotnie przekroczyła jego oczekiwania. Jak powiedział, liczył na sumę 5-6 tys. funtów. „Jako dzieła sztuki, nie jest to Picasso” – skomentował.

W 2006 r. w południowo-zachodniej Anglii pod młotek poszło 21 powstałych w czasie I wojny światowej obrazów dyktatora, które znaleziono na strychu domu w Belgii. Osiągnęły one cenę 118 tys. funtów.

Dwie akwarele namalowane przez Hitlera zostaną jeszcze w tym miesiącu zlicytowane w Norymberdze w domu aukcyjnym Wiedler.

W 1907 i 1908 roku Hitler bez powodzenia starał się o przyjęcie na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu. Utrzymywał się ze sprzedaży malowanych przez siebie pocztówek i akwarel. „Gdyby dostał się do szkoły, dzisiaj znalibyśmy go jako artystę, a nie jako tyrana” – spekuluje Westwood-Brookes.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :