W. Brytania: Howard Jacobson laureatem nagrody Bookera

W. Brytania: Howard Jacobson laureatem nagrody Bookera

13.10. Londyn (PAP) – Brytyjski pisarz Howard Jacobson został we wtorek laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść „Kwestia Finklera” (The Finkler Question), określaną jako „filozoficzną komedię”.

58-letni Jacobson był na tzw. długiej liście kandydatów do tej nagrody już dwukrotnie, ale dopiero w tym roku zdobył uznanie jury pozostawiając w pobitym polu takich twórców jak Peter Carey i Tom McCarthy.

„Nie wiem co powiedzieć” – wyznał pisarz podczas uroczystości w londyńskim Guild Hall. „Na szczęście przygotowałem przemowę. Napisałem ją w 1983 r., tak długo przyszło mi czekać” – dodał.

Jacobson jest autorem 15 powieści i opowiadań. Znany jest z poczucia humoru. Swą ostatnią powieść określa jako „komedię o smutku i utracie”. „Chciałem aby czytelnik śmiał się i płakał jednocześnie” – powiedział.

Przewodniczący jury Andrew Motion powiedział, że „Kwestia Finklera” jest „oczywiście bardzo zabawna, ale równocześnie bardzo mądra, bardzo smutna i bardzo subtelna. Jest wszystkim czym się wydaje i znacznie czymś więcej niż się wydaje”.

Nagroda Bookera przyznawana jest corocznie autorowi najlepszej, w ocenie jury, powieści w języku angielskim. Autor powinien być obywatelem brytyjskiej Wspólnoty Narodów lub Republiki Irlandii. (PAP)

jm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :