VI Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

VI Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Słowo od Dyrektora Festiwalu

Szanowni Państwo!
W niedzielę 1 sierpnia zastanie zainaugurowana VI edycja Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Tym razem koncerty będą odbywały się w Kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Ducha.
Jednocześnie będzie to zatem inauguracja nowego wysokiej klasy instrumentu!
Przeniesienie Festiwalu do Kościoła Świętego Ducha (Parafii św. Jana Kantego) ma swoje uzasadnienie. Znajduje się tam bowiem instrument firmy „Zych” z Wołomina o znacznie większej dyspozycji głosów, który w tym roku zostanie wzbogacony o głosy w sekcji pedału. Daje to nowe możliwości wykonawcze i repertuarowe. Zmiana ta jest także podyktowana rosnącym zainteresowaniem koncertami w naszym Mieście. Dzięki poparciu Władz
Miasta udało się nadać znaczącą rangę Festiwalowi w całości poświęconemu muzyce poważnej.

Festiwal nasz stał się rozpoznawalną marką nie tylko na Mazowszu ale i w skali Kraju.
Zgłoszenia na Festiwal kierują także wykonawcy zagraniczni.
Przenosząc się zatem bliżej serca Legionowa, chcielibyśmy dać możliwość każdemu melomanowi uczestnictwa w naszej legionowskiej Imprezie.
Ponieważ dopiero w tym roku zostanie dobudowana sekcja pedału, z szesnastostopowym puzonem i pryncypałem, będziemy mogli podziwiać brzmienie tego instrumentu w prawie całej okazałości. Prawie, bo na kolejną rozbudowę, tym razem II manuału prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać jeszcze rok. Nie będzie to jednak stanowić dużych ograniczeń repertuarowych, tak jak to miało miejsce w przypadku małego i urokliwego Schlaga, na którym do tej pory odbywały się legionowskie koncerty.

Tegoroczny program Festiwalu składa się z pięciu koncertów zaplanowanych na wszystkie niedziele sierpnia. Kierując od strony artystycznej tą serią koncertów staram się by muzyka organowa nie zdominowała w całości repertuaru wykonywanego podczas niedzielnych wieczorów. Zawsze staram się pokazać ją w ciekawym zestawieniu z innymi instrumentami oraz z głosem ludzkim. Dzięki temu koncerty są bardziej atrakcyjne dla tych, którzy nie obcują stale z muzyką poważną.

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi renomowana orkiestra CONCERTO AVENNA.
Drugą część tego wieczoru wypełni muzyka organowa, którą będę miał zaszczyt zaprezentować osobiście.

Podczas kolejnych koncertów będziemy mogli podziwiać GLASS DUO grające na szklanej harfie! Wystąpi także wybitny bas Rafał Siwek, który mimo młodego wieku ma w swoim dorobku płytę nagraną wspólnie z Placido Domingo. Atrakcją Festiwalu będzie także występ renomowanej skrzypaczki Marii Peruckiej oraz kwintetu smyczkowego CON FORZA, który wykona m.in. dedykowaną Naszemu Miastu „Legionowską Fantazję”.

Wśród wykonawców kolejnych koncertów znajdą się oczywiście czołowi organiści tacy jak prof. Roman Perucki, Marek Kudlicki, Robert Brodacki, Józef Kotowicz.
Jestem przekonany, że ten zestaw koncertów zainteresuje nawet najbardziej wybrednego melomana, dlatego każdego z Państwa, kto ma ochotę na obcowanie ze sztuką muzyczną najwyższych lotów zapraszam do Kościoła Świętego Ducha na „duchową” ucztę.

Jan Bokszczanin

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :