Verba

Verba

Zespół został założony w 1997 roku, w Pile z grupy Squad Centralny. Verbę stworzyli Bartłomiej Kielar oraz Ignacy Ereński. Chociaż początkowo nie mogli odnaleźć swojego stylu w końcu pozostali przy hio-hopie z elementami popu. Jeszcze wtedy teksty pisał przede wszystkim Ignac, a Bartas zajmował się głównie produkcją. Jednak stopniowo pisali teksty obaj.
Trzeba tutaj wspomnieć, że obecnie Verba jest grupą bardziej popową z elementami rapu i hip-hopu.
Pierwszą legalną płytą Verby był krążek „Ósmy marca”.
Mówiąc o Verbie warto wspomnieć o początkach i formacjach z których wykształciła się Verba.
I tak pierwszą z nich była grupa BRAx2 powstała w 1997, a tworzyli ją: Ignacy, Wiktor i Witek. Jednak wkrótce po powstaniu grupa zmieniła nazwę na Mechanizm, który składał się już z sześciu osób, czyli do stałego składu doszli: Tylas, Biker i Rynias. Grupa nagrała dwa dema po czym rozpadła się. Mimo tego jej członkowie nie przestali grać i założyli nową grupę Squad Centralny. Tę grupę z kolei tworzyli Ignac, Tylas i Barts. Wspólnie nagrali nielegalny krążek „Squad Centralny. Pierwsze natarcie”. Kiedy zespół zyskał rozgłos do grupy dołączył Wiktor po czym wydali następną płytę „Drugie Natarcie Squadu Centralnego”. Miał też powstać „Trzecie Natarcie Squadu Centralnego” jednak do tego nie doszło. Kiedy z grupy odeszli Tylas i Wiktor formacja zmieniła nazwę na VerbaFreniX i pod taką nazwą wydali dwa teledyski „Chora miłość” i „Wiem jak to jest”.
Ostatecznie duet przyjął nazwę Verba i zmienił gatunek muzyki z hip-hopu na pop.
Verba wydała do tej pory 6 krążków i zyskała wiele nagród muzycznych i nominacji, z których najważniejsze to Eska Music Awards 2006 i wygrana w kategorii Debiut Roku oraz nominacje w kategoriach: Album Roku, Debiut Roku i Zespół Roku, dodatkowo Superjedynka 2006 za album „Dwudziesty pierwszy listopada” w kategorii Płyta Hiphopowa., a także Bravoora 2006 i trzecie miejsce w kategorii Zespół/pop oraz Mikrofony Popcorny 2006 i kolejno 2 i 3 miejsce w kategoriach: Hip-Hop Polska i Zespół Roku – Polska.

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :