Ustanowiono nowy kaszubski rekord Polski w jednoczesnym graniu na akordeonie

Ustanowiono nowy kaszubski rekord Polski w jednoczesnym graniu na akordeonie

22.3.Bytów (PAP) – W niedzielę w Bytowie (Pomorskie) ustanowiono nowy czwarty kaszubski rekord Polski w jednoczesnym graniu na akordeonie. Dwie popularne frantówki (piosenki) wykonało 252 akordeonistów.

Nowy rekord jest lepszy o 50 grających. W ubiegłym roku w Miastku (Pomorskie) dwie kaszubskie melodie wykonało 202 akordeonistów. Bicie kaszubskiego rekordu Polski było finałowym punktem Dnia Jedności Kaszubów. W tym roku święto obchodzono pod hasłem „Młodi przińdnotą Kaszëbów” („Młodzi przyszłością Kaszubów”).

Całodniowa impreza zaczęła się przed południem mszą w kościele pw. św. Filipa Neri. Nabożeństwo miało bogatą oprawę muzyczną – zaśpiewały na nim chóry „Harmonia” z Wejherowa i „ECHO” z Tczewa.

Po mszy Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP poprowadziła uczestników Dnia Jedności Kaszubów do Szkole Podstawowej nr 2, gdzie odbyła się część artystyczna imprezy. Na scenie prezentowali się m.in. kaszubscy gadkarze oraz zespoły rockowe.

Dzień Jedności Kaszubów jest świętem ustanowionym na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach z roku 1238 – chodzi o wystawiony przez papieża Grzegorza IX dla książąt Zachodniego Pomorza tytuł „dux Slavorum et Cassubia” (książę Słowian i Kaszub). Tytułu tego używał książę Barnim I (1210 – 1278).

Późniejszy władca Zachodniego Pomorza, żyjący w latach 1300 – 1368 książę Barnim III tytułował się „dux Cassuborum” (książę Kaszubów). Święto, którego celem jest m.in. popularyzacja kultury i języka Kaszubów, obchodzone jest od 2006 r.Poprzednie kaszubskie spotkania organizował Tuchom, Kramarzyny i Miastko. Liczebność Kaszubów szacuje się na pół miliona osób.

Honorowymi patronami Dnia Jedności Kaszubów w Bytowie byli ministrowie kultury i edukacji narodowej, dowódca Marynarki Wojennej RP, Kaszubski Zespół Parlamentarny i Instytut Kaszubski. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :