Holly Cole wystąpi w maju w Warszawie

Holly Cole wystąpi w maju w Warszawie

23.3.Warszawa (PAP) – Kanadyjska wokalistka Holly Cole będzie 18 maja gwiazdą wiosennego koncertu w warszawskiej Filharmonii Narodowej – poinformował PAP Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu.

„Prezentacja wybitnych wokalistów to jeden z głównych nurtów Ery Jazzu – powiedział Piątkowski. – Po koncertach Diany Krall, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves w maju zapowiada się kolejne muzyczne wydarzenie”.

Cole w swoim repertuarze ma wielkie standardy jazzowe i popularne utwory muzyki rozrywkowej. W jej śpiewie dostrzec można fascynację stylistyką takich wokalistek jazzowych, jak: Dinah Washington, Sarah Vaughan i Betty Carter. Subtelnie, z elegancką ekspresją Cole interpretuje piosenki Joni Mitchell, Johnny’ego Nasha, The Beatles, Toma Waitsa.

Projekt Tribute to Tom Waits – zestaw jazzowych interpretacji przebojów wybitnego amerykańskiego muzyka folk-rockowego – przyniósł artystce laur Juno Award; nagroda jest kanadyjskim odpowiednikiem Grammy Award. Nagrodę tę otrzymała w 1994 r. obok tak wybitnych artystów kanadyjskich jak: Oscar Peterson, Leonard Cohen i Diana Krall. Do Krall bywa Holly Cole chętnie porównywana.

Cole wychowała się w rodzinnym Halifax w kanadyjskiej Nowej Szkocji w rodzinie muzyków. Tradycje klasyczne, celtyckie, szkockie i elżbietańskie były pielęgnowane, podobnie jak klasyka rocka, jazzu i muzyki rozrywkowej. Rozmiłowana w muzyce rodzina nie tylko uprawiała, tak popularne w wielu domach Kanady i Nowej Anglii, familijne muzykowanie, ale każdy zobligowany był także do nauki muzyki, gry na wybranym instrumencie, a nawet edukacji w szkole muzycznej.

Cole jest absolwentką bostońskiej Berklee College of Music. Jej pierwsze próby sceniczne i koncerty w klubach i na kampusie Berklee College były niezwykle sugestywnie. Wypady do Nowego Jorku oraz Toronto przyspieszyły jej karierę. Na początku lat 90. założyła swój zespół The Holly Cole Trio z basistą Davidem Piltchem oraz pianistą – wirtuozem Aaronem Davisem.

Pierwsze ważne albumy artystki to „Girl Talk”, „Blame It On My Youth”, a zwłaszcza „Don’t Smoke In Bed” z balladą „I Can See Cleary Now” Johnny’ego Nasha. Wprowadzają one wokalistkę na szczyt kanadyjskiej sceny muzycznej.

„Jazzowe brzmienie Cole w folkowych i rockowych balladach Toma Waitsa, Beatlesów czy Joni Mitchell przeplatane są brawurowymi interpretacjami standardów Antonio C. Jobima, Irwinga Berlina, Michela Legranda – mówi Piątkowski. – Wspaniały głos, wyczucie rytmu i nastroju a także współpraca z najlepszymi muzykami sprawiają, że wokół Holly Cole tworzy się atmosfera wielkiej gwiazdy”.

Koncert Ery Jazzu w warszawskiej Filharmonii Narodowej jest europejską premierą nagrodzonego programu Tribute to Tom Waits.

Szef Ery Jazzu zapowiada kolejne wydarzenie na jesień – listopadowy koncert amerykańskiej wokalistki Cassandry Wilson. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :