USA/ Dłuższa lista nominacji do Oscara za najlepszy film

USA/ Dłuższa lista nominacji do Oscara za najlepszy film

25.06. Los Angeles (PAP) – Amerykańska Akademia Filmowa poinformowała o planach wydłużenia z pięciu do 10 listy filmów nominowanych do Oscara w kategorii najlepszego filmu.

„Będziemy szerzej zarzucać naszą sieć, a jeśli ją szerzej zarzucimy, kto wie, co się w niej znajdzie?” – powiedział przewodniczący Akademii Sid Ganis na środowej konferencji prasowej.

W innych kategoriach nominowanych będzie dalej po pięć filmów bądź osób.

Agencja Reutera pisze, że w ostatnich latach Akademię krytykowano, ponieważ nominowane w kategorii najlepszego filmu były dramaty dla dorosłych, wyświetlane głównie w kinach studyjnych, nie przyciągające wielkich tłumów i nie przynoszące wielkich wpływów kasowych, odwrotnie do produkcji wielkich wytwórni adresowanych głównie do dzieci i nastolatków.

Dla przykładu nominację do najlepszego filmu 2008 roku otrzymał dramat „Frost/Nixon” o aferze Watergate, który przyniósł 27 mln dolarów wpływów z biletów. Ale wśród nominowanych nie znalazł się światowy hit kasowy, thriller „Mroczny rycerz” Christophera Nolana o walce Batmana z przestępczością. Wpływy z niego osiągnęły 1 miliard dolarów.

W rezultacie – zdaniem filmowców – jurorzy stają się oderwani od masowego widza, spada też oglądalność transmitowanej przez telewizję uroczystości wręczenia Oscarów, skoro wśród filmów nominowanych brak produkcji cieszących się wielką popularnością.

Według Ganisa „szersze zarzucanie sieci” oznacza, że szanse na nominację dostaną filmy w rodzaju „Mrocznego rycerza”.

Nominacje do Oscarów za 2009 rok ogłoszone zostaną 2 lutego przyszłego roku, a uroczystość ich wręczenia odbędzie się 7 marca 2010 roku w Los Angeles. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :