Uruchomiono stronę internetową resortu kultury adresowaną do dzieci

Uruchomiono stronę internetową resortu kultury adresowaną do dzieci

09.09. Warszawa (PAP) – Pod adresem www.kula.gov.pl ruszyła w środę internetowa strona edukacyjna Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowana do dzieci. Na stronie można znaleźć m.in. interaktywne animacje, filmy, gry, a także materiały dla nauczycieli i rodziców.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił podczas środowej konferencji prasowej, że strona ma zapewnić dzieciom inteligentną rozrywkę, ma też uczyć i rozwijać, ale jednocześnie bawić.

Odbiorcą strony są dzieci w wieku 5-9 lat, czyli uczniowie szkół podstawowych, klas 1-3 i zerówek, ale także do ostatnich grup przedszkolnych.

„To grupa dzieci, która pierwszy raz zaczyna korzystać z internetu, w sposób już – pomimo wieku – świadomy” – ocenił minister. Przytoczył on też badania przeprowadzone w lutym 2008 roku, przez gemiusAdHoc, pt. „Dzieci on-line w oczach rodziców”. Z badań wynika, że co piąte dziecko w Polsce ma pierwszy kontakt z internetem mając mniej niż cztery lata. 78 proc. dzieci pierwszy raz „wchodzi” do internetu w wieku pięciu-dziewięciu lat. Z tych samych badań dowiadujemy się również, że 81 proc. polskich uczniów korzysta z internetu odrabiając lekcje, a 83 proc. polskich dzieci spędza czas w internecie grając on-line.

Nazwa strony – „kula” – to skrót od słowa „kultura”. Rozpoczynając wirtualną przygodę internauci mogą wybrać swoich przewodników – chłopca o imieniu Kulek lub dziewczynkę Kulę, którym głosów użyczyli aktorzy Maja Ostaszewska i Wojciech Malajkat.

„Ja sam wychowałem się m.in. na +Plastusiowym Pamiętniku+ i +Jacku i Agatce+, moje dzieci już to jednak nudzi. (…) Widzę z jaką radością siedzą przed komputerem. Nie ma chyba lepszego pomysłu na internetową stronę dla dzieci niż ta; sam uczestnicząc w tym projekcie, zapoznając się ze stroną pękałem ze śmiechu” – mówił w środę Malajkat.

Za pomocą portalu można wybrać się w interaktywną podróż po niektórych miastach Polski – do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Torunia oraz Żelazowej Woli. W każdym z wybranych miast dziecko poznaje charakterystyczne dla danego miejsca postaci oraz obiekty kultury i sztuki. W każdym z odwiedzanych miast czekają na dzieci interaktywne animacje, filmy oraz gry. Strona www.kula.gov.pl oferuje także wiele materiałów, z których skorzystać mogą rodzice i pedagodzy.

W prace nad serwisem zaangażowany był też zespół specjalistów; za szatę graficzną odpowiadała znana ilustratorka książek dla dzieci – Joanna Zagner, za stronę literacką pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży – Beata Ostrowicka.

Wprowadzenie projektu poprzedziły konsultacje przedstawicieli MKiDN z psychologami dziecięcymi i rodzicami; ci ostatni szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo serwisu i prezentowanych w nim treści, możliwość pobieranie ze strony i drukowania materiałów edukacyjnych. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :