18.4.Zakopane (PAP) – Umowę o współpracy między Muzeum Tatrzańskim a Włoskim Museo Nazionale della Montagna w Turynie podpisali w sobotę w Zakopanem, dyrektorzy obydwu placówek, Teresa Jabłońska i Aldo Audisio.
Współpraca muzeów rozpocznie się w czerwcu wystawą fotografii ze zbiorów muzeum włoskiego, w zakopiańskiej willi „Koliba”. Pokazane będą 22 najstarsze, nadzwyczaj cenne fotografie górskie z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku.
Ich autorami są m.in. słynni bracia Auguste-Rosalie i Louis-August Bisson, którzy jako jedni z pierwszych fotografowali masyw Mont-Blanc.
Na listopad 2009 przewidziana jest z kolei wystawa jubileuszowa Muzeum Tatrzańskiego w Turynie, zatytułowana „Tatry – czas odkrywców”. Wystawa ta organizowana jest z okazji 120-lecia istnienia Muzeum Tatrzańskiego.
„Współpraca muzeów przybliży mieszkańcom Turynu miasto pod Giewontem i ludzi, którzy tworzyli niepowtarzalną aurę Zakopanego” – mówił burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.
Kolejne wystawy, planowane są na 2010. Museo della Montagna przygotuje na lato przyszłego roku pokaz swoich zbiorów związanych z historią i kulturą, górskiej części Piemontu, który oglądać będzie można w kilku filiach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Z tej okazji planowana jest również przegląd filmu górskiego ze zbiorów Museo della Montagna podczas zakopiańskiego Festiwalu Filmów Górskich.
Muzeum turyńskie, które jest równocześnie siedzibą International Alliance for Mountain Film, organizacji zrzeszającej największe festiwale filmów górskich na świecie, posiada bogate archiwum filmowe, a w nim m.in. 7-minutowy film o zdobyciu Matterhornu z roku 1901.
Muzeum Tatrzańskie powstało w 1888 r. i należy do największych i najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Jest placówką wielodziałową z głównymi działami kolekcjonerskimi-przyrodniczym, etnograficznym i sztuki oraz ze specjalistyczną biblioteką i archiwum.
Zbiory Dzieł Sztuki Muzeum Tatrzańskiego liczą około 5 tys. pozycji. Wśród nich znajdują się między innymi prace Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”, Leona Wyczółkowskiego, Marka Żuławskiego czy Władysława Hasiora. (PAP)