Ukazała się kontynuacja znanej książki Updike

Ukazała się kontynuacja znanej książki Updike

19.11. Warszawa (PAP) – Jack Nicholson, Cher, Michelle Pfeiffer i Susan Sarandon to niezapomniana obsada, która uwodziła widzów w czarnej komedii „Czarownice z Eastwick” George’a Millera. Nie wszyscy wiedzą, że kultowy film z roku 1987 oparty był na książce Johna Updike’a pod tym samym tytułem. Do księgarń trafiła właśnie jej kontynuacja.

„Wdowy z Eastwick” przestawia losy bohaterek 30 lat po tym, jak zdążyły wyjechać z miasteczka, wyjść ponownie

za mąż i owdowieć. Teraz na różne sposoby zmagają się z żałobą i samotnością: podróżują po świecie, odnawiają dawne znajomości. Książka opowiada o tym, jak wszystkie trzy radzą sobie z nieusuwalnymi następstwami swych dawnych występków i skutkami upływu czasu…

Minęło dobre trzydzieści lat od wydarzeń opisanych w „Czarownicach z Eastwick”. Alexandra, Jane i Sukie, które siały terror i zgorszenie swoją nikczemną magią i wyuzdanym romansem z demonicznym Darrylem Van Hornem, ostatecznie rozjechały się każda w swoją stronę – powtórnie powychodziły za mąż, ustatkowały się i owdowiały, dziwnym zrządzeniem losu mniej więcej w tym samym czasie. Teraz decydują się na odważny krok: jeszcze raz pojadą do Eastwick. Zabawią się, odpoczną i kto wie, może nawet jakimś cudem naprawią niegodziwości, których się tam dopuściły.

Miasteczko wciąż tchnie nadmorskim urokiem, a jednak wdarła się do niego niszczycielska współczesność. Żyją w nim

jeszcze ludzie, którzy zapamiętali trzy czarownice i życzą im źle…

Ostatnia powieść Updike’a, pełna uroczych detali, zmysłowości i złośliwych spostrzeżeń na temat życia, to nie tylko słodko-gorzka opowiastka o trzech niezwykłych, nie zawsze sympatycznych kobietach, lecz również skrycie poważna medytacja nad starzejącym się pięknem i losami naszego nie zawsze pięknego świata.

Amerykańska krytyka ciepło i z uznaniem przyjęła książkę, która w USA miała premierę już w ubiegłym roku.

„John Updike to największy czarodziej literatury amerykańskiej, a już sama jego spuścizna […] zasługuje na miano nadprzyrodzonej, ale jeszcze bardziej czarodziejski jest kunszt jego prozy […] To nie jest pisanie. To magia…” – pisał po przeczytaniu tej książki Sam Tanenhaus z „The New York Times Book Review”.

John Updike, amerykański pisarz, laureat Pulitzera i autor znanej serii o króliku zmarł na początku roku, w wieku 76 lat, z powodu raka płuc.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis.(PAP Life)

jmy/ dki/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :