Festiwal Gitarowy od soboty we Wrocławiu

Festiwal Gitarowy od soboty we Wrocławiu

20.11. Wrocław (PAP) – Kilkanaście koncertów – w tym takich wirtuozów gitary jak Al di Meola czy Jesse Cook – warsztaty, wykłady i projekcje filmów znalazły się w programie rozpoczynającego się w sobotę we Wrocławiu 12. Festiwalu Gitarowego.

Imprezę zainauguruje koncert amerykańskiego gitarzysty jazzowego Al di Meoli. To artysta, który od ponad dwudziestu lat znajduje się w czołówce najwybitniejszych muzyków jazzowych. Al di Meola współpracował z takimi muzykami jak Paul Simon, Phil Collins, Carlos Santana, Frank Zappa czy Stevie Wonder. Gitarzysta prezentuje szeroki repertuar – od muzyki brazylijskiej po światowy romantyzm z wpływami argentyńskiego tanga. We Wrocławiu wystąpi z grupą Al Di Meola World Sinfonia 2000, w której skład wchodzą muzycy z Argentyny, Kuby i Izraela.

Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie również koncert kanadyjskiego artysty Jesse Cooka. Gitarzysta, którego twórczość inspirowana jest muzyką Gipsy Kings, zaprezentuje przed wrocławską publicznością m.in. utwory z gatunku flamenco nuevo. „Ze względu na olbrzymie zainteresowanie występem Jesse Cooka odbędą się dwa koncerty tego artysty” – powiedział PAP Nina Sokołowska z biura organizacji festiwalu.

Atrakcyjnie zapowiada się też koncert Marka Napiórkowskiego. Polski gitarzysta jazzowy obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Na wrocławskim koncercie muzykowi będą towarzyszyć: Anna Maria Jopek, Dorota i Henryk Miśkiewicz oraz Artur Lesicki.

W ramach festiwalu odbędą się również wykłady oraz warsztaty, na których specjaliści będą przybliżać tajniki gry na gitarze. Zaplanowano także przedpremierowy pokaz filmu Davisa Guggenheima „Będzie głośno”. To opowieść o osobistych relacjach przedstawicieli trzech pokoleń wirtuozów gitary elektronicznej: The Edge’a (U2), Jimmy’ego Page’a (Led Zeppelin) i Jacka White’a (The White Stripes).

Wrocławski Festiwal Gitarowy odbywa się od 11 lat. Imprezę charakteryzuje bogata różnorodność stylów, repertuaru i gatunków prezentowanej muzyki gitarowej. W trakcie koncertów można usłyszeć gitarową klasykę, muzykę dawną, flamenco, muzykę latynoską i jazz. W poprzednich edycjach imprezy przed wrocławską publicznością zagrali m.in. Paco de Lucia, John McLaughlin, Martin Taylor, Chick Corea, Kenny Garrett, Christian McBride, Aniello Desiderio, Zoran Duk.

Festiwal potrwa do 29 listopada. (PAP)

pdo/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :