Spotkanie papieża z artystamiw Kaplicy Sykstyńskiej

Spotkanie papieża z artystamiw Kaplicy Sykstyńskiej

21.11. Watykan (PAP) – Papież Benedykt XVI powiedział w sobotę podczas spotkania z artystami w Kaplicy Sykstyńskiej, że zapraszając ich do Watykanu pragnie “wyrazić i odnowić przyjaźń Kościoła ze światem sztuki”.

“Chrześcijaństwo od swych początków dobrze rozumiało wartość sztuk i mądrze wykorzystywało różnorakie języki, by głosić swe niezmienne orędzie zbawienia” – podkreślił papież w przemówieniu do około 250 artystów, między innymi Krzysztofa Zanussiego, Igora Mitoraja, pisarzy, reżyserów, aktorów, piosenkarzy z Włoch i innych krajów.

“Przyjaźń tę należy stale krzewić i wspierać, by była autentyczna i płodna, dostosowana do czasów, do sytuacji i zmian społecznych oraz kulturowych” – mówił Benedykt XVI.

“To wy jesteście protagonistami tego spotkania, drodzy i wybitni artyści, pochodzący z różnych krajów, kultur i religii, być może także dalecy od doświadczeń religijnych, ale pragnący utrzymywać żywą komunikację z Kościołem katolickim i nie zacieśniać horyzontów egzystencji do zwykłej materialności, wizji ograniczonej i banalizującej” – stwierdził papież. Dodał: “za waszym pośrednictwem chciałbym skierować do wszystkich artystów moje zaproszenie do przyjaźni, dialogu, współpracy”.

Sobotnie wydarzenie zorganizowano w 45. rocznicę podobnego spotkania Pawła VI z artystami i w 10. rocznicę ogłoszenia “Listu do artystów” Jana Pawła II. Fragmenty tego listu na początku audiencji w Kaplicy Sykstyńskiej odczytał znany włoski aktor Sergio Castellito.

Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jo/ pad/