Tusk: ten dzień jest świętem polskiej nauki

Tusk: ten dzień jest świętem polskiej nauki

05.11. Warszawa (PAP) – Dzień otwarcia Centrum Nauki Kopernik jest świętem polskiej nauki – powiedział premier Donald Tusk podczas otwarcia tej placówki w piątek. „Aby tylko takie wybuchy towarzyszyły ludziom na świecie” – mówił nawiązując do „Wielkiego Wybuchu”, który towarzyszy otwarciu centrum.

„Jeszcze dwa lata temu było tutaj ściernisko, a dziś jest San Francisco” – powiedziała obecna na inauguracji Kopernika prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak wyjaśniła, pierwsze na świecie eksploratorium powstało właśnie w San Francisco.

„Centrum Nauki Kopernik jest przestrzenią do samodzielnego poznawania przyrody. Dzieciom pozwala lepiej zrozumieć świat, a dorosłym – rozbudzić w sobie dziecięcą ciekawość świata” – mówił dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

Po części oficjalnej rozpoczęło się widowisko „Wielki Wybuch” w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Jest to opowieść o początkach Wszechświata i historii nauki, przedstawiona przy pomocy efektów świetlnych, projekcji, animacji; towarzyszy jej występ 250 polskich tancerzy. (PAP)

ekr/ hes/ mag/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :