Tusk: są środki dla TVP Kutura i radiowej Dwójki

Tusk: są środki dla TVP Kutura i radiowej Dwójki

14.10. Warszawa (PAP) – Premier Donald Tusk poinformował w środę, że zostaną przekazane środki budżetowe na funkcjonowanie TVP Kultura i Programu II Polskiego Radia. Zgodnie z uchwałą rządu, minister kultury otrzyma 4 mln zł z rezerwy budżetowej na dofinansowanie projektu „Audycje radiowe i telewizyjne – misja publiczna” realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

W ramach tego projektu Instytut zamierza powiększyć własne zasoby archiwalne przez rejestrację wydarzeń kulturalnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Archiwum ma służyć Programowi II i TVP Kultura.

„Uruchomiliśmy środki, dzięki którym można uratować dwie zagrożone anteny, które wiernie od lat starają się naprawdę realizować misję publiczną: mówię tutaj o wsparciu dla TVP Kultura i radiowej Dwójki. Swego czasu było głośno na ten temat. Przygotowaliśmy odpowiednie kwoty, które uratują sytuację w tych dwóch antenach” – powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

Jak informuje CIR, Instytut na rejestracje teatralne, operowe i muzyczne, a także produkcję programów publicystycznych i słuchowisk wybrał różne miejsca, aby swoim zasięgiem objąć cały kraj. Jednocześnie dzięki antenom telewizyjnym, radiowym i portalowi multimedialnemu planuje dotrzeć z produkcjami i realizacjami do każdego miejsca. Zamierza przeznaczyć na: spektakle 1,6 mln zł, audycje muzyczne 1,7 mln zł, programy publicystyczne 400 tys. zł i słuchowiska 300 tys. zł.

Na liście projektów są m.in. spektakle teatralne: „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, „Szczęśliwe dni” w reżyserii Antoniego Libery, opera: „Orfeusz i Eurydyka” w reżyserii Mariusza Trelińskiego, cykl audiobooków: „Zły” Leopolda Tyrmanda i „Solaris” Stanisława Lema, słuchowisko radiowe: „Fantazy” w reżyserii Piotra Cieplaka, a także słuchowiska dla dzieci i realizacje muzyczne.

Na początku września minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że wystąpi do komisji finansów publicznych o przekazanie z rezerwy budżetowej 5 mln zł na wsparcie działalności Programu II Polskiego Radia i TVP Kultura. Taką deklarację Zdrojewski złożył w odpowiedzi na apel sejmowej komisji kultury i środków przekazu o podjęcie działań w związku z groźbą likwidacji tych mediów.

W dezyderacie do ministra kultury uchwalonym w lipcu komisja kultury apelowała o podjęcie „działań nadzwyczajnych” w związku z sytuacją Programu II i TVP Kultura. Posłowie pisali o „poważnych zagrożeniach dla dalszego funkcjonowania sztandarowych programów realizujących zadania misyjne na rynku mediów elektronicznych w Polsce. (…) II Program Polskiego Radia i kanał TVP Kultura odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu kulturalnym Polski, emitując audycje na najwyższym poziomie” – napisali posłowie.

Program II PR i TVP Kultura borykają się z problemami finansowymi m.in. w związku z malejącymi wpływami z abonamentu i zapowiedzią jego likwidacji. W lipcu odbył się 24-godzinny protest pracowników Programu II PR. Nie emitowano normalnego programu, na antenie co kilka minut pojawiał się jedynie komunikat o proteście, sygnał Warszawianki i świergot ptaków.(PAP)

pro/ laz/ malk/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :