Trzy koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Goranem Bregovicem

Trzy koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Goranem Bregovicem

Goran Bregović z Orkiestrą Weselno–Pogrzebową przedstawi polskiej publiczności swoje największe przeboje, takie jak „Kalashnikov”, „Ederlezi”, „Gas, Gas, Gas” i „Mesecina” oraz utwory z ostatniego albumu pt. „Alkohol!”.

„Wspólny występ z bałkańskim artystą Goranem Bregovicem będzie polegał na tym, że nasz zespół w tradycyjnych strojach ludowych zaśpiewa i zatańczy do jego utworów” – powiedział PAP dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak. Jego zdaniem, będzie to „wspaniała mieszanka różnych kultur i nacji”.

Na scenie wspólnie z serbskim artystą wystąpi orkiestra, balet i chór męski Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Do muzyki Bregovića zostanie również przygotowana choreografia autorstwa Juraja Kubanki, uznanego choreografa ze Słowacji, oraz tancerza i choreografa o korzeniach rosyjskich Michaiła Zubkova.

Koncerty odbędą się: we Wrocławiu – 23 listopada, w Warszawie – 24 listopada, w Gdyni – 25 listopada.

Zespół „Śląsk” i Goran Bregovic po raz pierwszy zagrali wspólnie w 2008 roku. Ich koncert w katowickim Spodku obejrzało ponad 5 tys. osób.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” powstał w 1953 roku. Średnio na scenach w kraju i poza jego granicami prezentuje się 120 razy rocznie. W 2013 roku będzie obchodzić 60-lecie. Siedziba zespołu znajduje się w Kompleksie Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie (woj. śląskie).

Goran Bregovic, kompozytor muzyki etnicznej, w swojej twórczości łączy tradycyjne brzmienia ludowe z chórami i dźwiękami z syntezatora. Sławę przyniosła mu współpraca z reżyserem Emirem Kusturicą. Napisał ścieżki dźwiękowe do kilku jego filmów, w tym do „Undergroundu”. Do udziału w swoich nagraniach zapraszał wielu wokalistów, m.in. Cesarię Evorę, Kayah, Krzysztofa Krawczyka. (PAP)

ktp/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :