Zdobywczynią drugiej nagrody w konkursie została polska wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz. Na trzecim miejscu uplasowała się Hee-Young Lim z Korei, na czwartym – Lukas Stasevskij reprezentujący dwa kraje: Ukrainę i Finlandię.
Choć Daroch nie był faworytem przed finałowym koncertem – jak podkreślił przewodniczący jury konkursu Mirosław Błaszczyk – czwartkową interpretacją koncertu Lutosławskiego postawił kropkę nad „i”.
Błaszczyk zaznaczył, że „koncert Lutosławskiego nie jest łatwy do zagrania, Darochowi najlepiej udało się odczytać intencje mistrza Lutosławskiego”. „Jego ekspresja i kreatywność sprawiły, że to było zawodowe wykonanie z cząstką własnej duszy” – powiedział.
Tomasz Daroch (ur. w 1989 roku w Łodzi) naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Obecnie jest studentem Staatliche Hochschule fuer Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech w klasie wiolonczeli prof. Michaela Flaksmana i Jeleny Ocic-Flaksman.
Od 2009 na stanowisku koncertmistrza współpracuje z orkiestrą symfoniczną „Philharmonisches Orchester der Stadt Heidelberg” w Niemczech.
Zdobywczyni drugiego miejsca – Magdalena Bojanowicz – otrzymała również dwie nagrody specjalne: za najlepsze wykonanie „Grave” oraz „Wariacji Sacherowskiej” Lutosławskiego.
Na zwycięzców czekają zaproszenia do występów m.in. w Belwederze, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i Filharmonii Śląskiej w Katowicach. (PAP)
mce/ abe/ mjp/