Tim Roth otrzymał nagrodę OffPlus Camera „Pod Prąd”

Tim Roth otrzymał nagrodę OffPlus Camera „Pod Prąd”

Tim Roth, znany m.in. z filmów Quentina Tarantino „Wściekłe psy” i „Pulp Fiction” odebrał nagrodę, którą festiwal honoruje „wybitnych artystów kina, którzy przez całą swoją karierę podążali pod prąd masowym oczekiwaniom i angażowali się jedynie w te projekty, w które wierzyli, torując taką postawą drogę innym twórcom”.

Nagroda ta po raz pierwszy przyznana została na ubiegłorocznym Off Plus Camera. Wówczas uhonorowana nią została nowozelandzka reżyserka Jane Campion.

„Bardzo się cieszę i dziękuję, że festiwal wspiera młodych twórców filmowych, bo dzięki nim ja mam pracę” – mówił aktor odbierając nagrodę „Pod Prąd”. Wręczył ją podczas wieczornej gali przewodniczący tegorocznego jury konkursu głównego Off Plus Camera Jerzy Skolimowski.

Jak żartował Roth, krakowska nagroda szczególnie go uradowała, bo nie dostał wcześniej Oscara, ale Emma Thompson dała mu go na chwilę potrzymać.

Tim Roth podczas pobytu w Krakowie wykonał odcisk swojej dłoni na płycie, która zostanie wmurowana w Krakowskiej Alei Filmowej na Bulwarach Wiślanych. Jego odcisk dołączy do odcisków wykonanych wcześniej przez Jane Campion, Petera Weira i Amitabha Bachchana.

Aktor spotkał się też z dziennikarzami podczas konferencji prasowej. Krytykował współczesną brytyjską kinematografię, w której większość pieniędzy przeznaczanych jest na produkcje typu „Harry Potter”. „To oznacza, że nie ma już pieniędzy dla nas, twórców kina niezależnego” – ocenił.

Roth zdradził dziennikarzom, że przygotowuje się do kolejnego projektu reżyserskiego. Jak wyznał, będzie to „mało komercyjny film, bardzo mroczny i amerykański”.

Aktor pytany przez dziennikarzy o wspomnienia ze współpracy z Quentiniem Tarantino odparł, że amerykański reżyser niczego nie udaje, jest taki, jak prezentuje się w wywiadach. „Jest trochę szalony, szybki i wyjątkowo kreatywny” – powiedział Roth. (PAP)

rgr/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :