Tegoroczne lato pełne muzyki

Tegoroczne lato pełne muzyki

21.06. Warszawa (PAP) – Tego lata w różnych częściach Polski atrakcji dla wielbicieli muzyki nie zabraknie. Fani mają do wyboru całą paletę muzycznych imprez: od festiwali po pikniki, w czasie których wystąpią polskie i zagraniczne gwiazdy. Najważniejsze muzyczne wydarzenia tego lata, to Heineken Opener Festival i Coke Live Music Festival. Ich lista jest jednak znacznie dłuższa.

Letnią serię festiwali już za kilka dni rozpocznie w Szczecinie mocne rockowe uderzenie. Na stadionie szczecińskiej Pogoni w czasie koncertów w dniach 24 i 25 czerwca wystąpią m.in. Limp Bizkit, Chris Cornell, Kaiser Chiefs oraz Manic Street Preachers. Współorganizatorem festiwalu jest miasto Szczecin.

Zaraz po szczecińskiej imprezie, w dniach 26 i 27 czerwca, w amfiteatrze na cytadeli w Poznaniu odbędzie się festiwal We have sound. Profil muzyczny tej imprezy to szeroko pojęta muzyka elektroniczna. Obok znanych artystów niszowych, takich jak Snax i Golden Bug, wystąpią również ocierający się o pop Seelenluft czy Solale.

Od 29 czerwca do 5 lipca w Krakowie potrwa Festiwal Kultury Żydowskiej – największy tego typu festiwal na świecie. Ważną częścią festiwalu będą koncerty odbywające się w synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu.

Swój repertuar zaprezentują m.in. Kroke, Fetwork oraz Daniel Kahn. Podczas festiwalu, oprócz koncertów, są też wykłady, seminaria i pokazy filmów.

Kolejne wydarzenie – Heineken Opener Festival – odbywający się na lotnisku w Gdyni, został uznany przez gazetę „The Sunday Times” za najlepszy festiwal na świecie. Został on wytypowany spośród 20 największych wydarzeń muzycznych. Impreza potrwa cztery dni – zacznie się w czwartek 2 lipca, a skończy w niedzielę 5 lipca. W czasie festiwalu pojawią się wielkie gwiazdy, między innymi: Placebo, Kings of Leon, Arctic Monkeys, The Prodigy, Faith No More, Moby, Duffy i Lily Allen.

Tydzień później – w weekend 11 i 12 lipca – na Placu Koncertowym w Gdańsku odbędzie się Festiwal MTV Gdańsk Dźwiga Muzę. Zagrają tam między innymi Joss Stone, Katie Melua, Kat de Luna oraz Black Rebel Motocycle Club.

Na letniej festiwalowej mapie nie może zabraknąć Jarocina. Festiwal ten jest kultową pozycją – przez wiele lat był symbolem muzycznej wolności i buntu przeciw autorytarnemu systemowi. W 2005 roku powrócił po ponad 10-letniej przerwie w nowej oprawie. Od 17 do 19 lipca na jarocińskiej scenie zagrają m.in. I AM X, Kazik Na Żywo, Maria Peszek, Editors, Acid Drinkers oraz Armia.

Od 24 do 26 lipca stolicą światowej muzyki country stanie się, zgodnie z wieloletnią już tradycją, Mrągowo. Podczas tegorocznego pikniku muzycznego odbędzie się m.in. koncert Gwiazdy dla country. Na scenie pojawią się tam m.in. Maryla Rodowicz, Blue Cafe, Michał Milowicz oraz Lidia Kopania.

Od 31 lipca do 2 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą odbędzie się XV, jubileuszowy Przystanek Woodstock. Organizator festiwalu, Jurek Owsiak, ściągnął w tym roku sporo gwiazd – pojawią się m.in. Guano Apes, Blenders, Juliette Lewis, Voo Voo oraz Leszek Możdżer.

Ważną informacją jest fakt, że na Przystanek Woodstock nie obowiązują żadne bilety.

Z kolei 14 sierpnia odbędzie się Ostróda Reggae Festiwal – kontynuacja organizowanego już w latach 80-tych przeglądu Ost-rock. W obecnej formie festiwal odbywa się od 2001 roku. Muzyka reggae cieszy się w Polsce wciąż rosnącą popularnością. Podczas tegorocznej imprezy wystąpią m.in. Marika, Jamal oraz Tabu.

Ważnym wydarzeniem na letniej scenie muzycznej w Polsce będzie z pewnością Coke Live Music Festival, który odbędzie się w dniach od 20 do 22 sierpnia na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Lista artystów do tej pory nie jest zamknięta, ale udział jak na razie – potwierdzili m.in. The Killers, 50 Cent, Shaggy, Gentleman, Nas, The Streets i Madcon.

Jest także kilka zagranicznych festiwali, które są bardzo chętnie odwiedzane przez polskich fanów, a organizowane przez polskie agencje i tym samym dla nas dość łatwo dostępne. I tak od 4 do 6 lipca na festiwalu Rock For People, odbywającym się w czeskim mieście Hradec Kralove, zagrają między innymi Placebo, The Kooks, Arctic Monkeys czy Gogol Bordello. W tym samym mieście 20 sierpnia odbędzie się Hip Hop Kemp z Everlast i House of Pain na czele.

Letnią ofertę muzyczną dopełnią festiwale organizowane przez polskie stacje telewizyjne w Sopocie. Już od 26 do 28 czerwca odbędzie się tam festiwal TOPtrendy, organizowany przez Polsat.

W jego trakcie przewidziano m.in. koncert TOP, z udziałem artystów, którzy w ciągu minionego roku sprzedali najwięcej płyt. Zaśpiewają m.in. Ania Dąbrowska, Hey, Maryla Rodowicz oraz Piotr Rubik. Ostatniego dnia festiwalu na scenie pojawią się największe gwiazdy polskiej piosenki sprzed lat.

W dniach 7-9 sierpnia w Sopocie odbędzie się Sopot Hit Festiwal, sygnowany przez Telewizję Polską. W czasie dwóch koncertów, spośród najpopularniejszych piosenek, wybrane zostaną największe przeboje lata w dwóch kategoriach: piosenka zagraniczna i piosenka polska. Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się jubileuszowy koncert zespołu Budka Suflera.

Zwieńczeniem sezonu letniego będzie Sopot Festival, który w dniach 22-23 sierpnia zorganizuje telewizja TVN. Pierwszego dnia na deskach Opery Leśnej polscy i zagraniczni artyści powalczą o nagrodę Bursztynowego Słowika, natomiast drugiego dnia odbędzie się koncert pamięci Czesława Niemena. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :