Tede

Tede

Tede, czyli Jacek Graniecki urodził się w Warszawie i tam też poznał hip-hop. Na swoim osiedlu Służew nad Dolinka (SND) powstały jego pierwsze utwory. Tam też został zauważony przez DJ Volta, który zaprosił go do współpracy w zespole 1kHz. Kiedy zespół rozpadł się Tede wraz z Marianem założyli legendarną grupę HHH, czyli 3H (Hardcore Hip Hop). Od tego momentu Tede zajmował się przede wszystkim nagrywaniem. Wraz z 3H nagrali „3H-Wuwua”, a płyta ta przyniosła Granieckiemu duży rozgłos. Kiedy z zespołu odszedł CEUBE Tede nawiązał współpracę z raperem Nmera Raza i tak zespół zmienił nazwę na Warszafski Deszcz. Po wydaniu wraz z nimi krążka „Nastukafszy” Tede rozpoczął solową karierę. W 2001 roku wyszedł pierwszy singiel „Wyścig szczurów”, który był zapowiedzią solowego krązka Tedego „S.P.O.R.T.”, a wśród wielu utworów znalazły się takie hity jak: „Drin za Drinem”, „Ona jest szmatą” czy „Bansuj ze mną”.
Po solowym sukcesie Tede stworzył formację Gib Gibon, którą tworzą poza Tede WSZ, CNE oraz Borys. Z Grupą tą Tede wygrał pierwszą oficjalną bitwę na rymy czyli: Obrońcy Tytułu vs. Gib Gibon.
W roku 2003 Tede wydał podwójną płytę „3H – Hajs Hajs Hajs”, z której pochodzą takie przeboje jak choćby „Wielkie Joł”.
Tede założy również swoją własną wytwórnię „Wielkie Joł”, z której do dziś wyszło wielu znanych twórców jak: Sistars czy DonGuralEsko.
Po wydaniu swojego drugiego solowego albumu Tede zapoczątkował akcję „DJ Buhh”, która polegała na nagrywaniu własnych kawałków na bitach amerykańskich raperów. Pomysł tak przypadł do gustu słuchaczom, że nagrano aż trzy woluminy DJ’a Buhha.
Spore kontrowersje wywołało nagranie „Kamienie”, które Tede nagrał wraz z Natalią Kukulską. Podobne emocje wzbudziła również wydana później płyta „Notes”.
Po wydaniu tej płyty Tede zaczął zajmować się działalnością biznesową, coraz częściej można go było widzieć na Vivie, gdzie prowadził wraz z Kołaczem program „Bezele”, a także użyczył swojego głosu w filmie „Zebra z klasą”.
Rok 2006 to wydanie przez Tedego dwóch płyt „Esende Mylffon” oraz „Esende Mylffon – wersja czysta”.
Obecnie raper zajmuje się promocją telefonu firmy Samsung „Tedefon”, którego jest pomysłodawcą. Na rynku ukazało się tylko 250 egzemplarzy, a każdy nad klawiaturą ma zapisany numer, którym egzemplarzem spośród tych 250 jest.
Dodatkowo w 2008 roku Tede wydał swój koljeny już, piąty album „Ścieżka dźwiękowa”, a od września tegoż roku Tede był jednym z jurorów w polsatowskim programie „Fabryka Gwiazd”.

Marta Kotas 2009.02.01

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :