21.08. Gdańsk (PAP) – Sześciu wybitnych muzyków z zagranicy i polski artysta fotografik odsłonili w sobotę odciski swoich dłoni na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku na dziedzińcu Filharmonii Bałtyckiej. Była to jedna z imprez Festiwalu Solidarity of Arts.
Odciski swoich dłoni mają artysta fotografik Marek Karewicz oraz gwiazdy światowego jazzu: Nana Vasconcelos, Lars Danielsson, Marcus Miller, John Scofield, Eddie Daniels i Charles Fox.
Marek Karewicz powiedział PAP, że taka uroczyść to dla niego „niesamowity zaszczyt”. Przypomniał, że z Trójmiastem jest związany od lat przedwojennych. Przyznał, że do Sopotu po raz pierwszy przyjechał z ojcem w wieku 11 lat. „Pokazał mi wtedy całe Trójmiasto” – wspominał. Zaznaczył, że już jako uczeń szkoły średniej był na festiwalu jazzowym. „Z Wybrzeżem związane są najciekawsze okresy mego życia” – dodał.
Wszyscy muzycy w sobotę wieczorem wystąpią w Gdańsku w widowisku jazzowym, do którego zaprosił gwiazdy Leszek Możdżer. Widowisko „Możdżer+” jest głównym wydarzeniem II Festiwalu Solidarity of Arts 2010. Na Targu Węglowym w centrum zabytkowego Gdańska powstała konstrukcja połączonych ze sobą trzech scen, na których królował będzie kompozytor i pianista Leszek Możdżer.
Z polskich wykonawców Możdżerowi towarzyszyć będą: Motion Trio, Gabriela Kulka oraz Orkiestra Kameralna Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.
Polski artysta fotografik i animator kultury, 72-letni Marek Karewicz specjalizuje się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Przez prawie 50 lat dokumentował wszystko, co działo się na muzycznej scenie w kraju. Fotografował m.in. ostatnią trasę Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Jest autorem ok. 1500 okładek płytowych.
66-letni Nana Vasconcelos gra na rozmaitych instrumentach perkusyjnych. Jego koncert z Gato Barbieri na Montreux Jazz Festival w 1971 r. zapewnił mu nieprzerwanie do dziś podziw jazzowej widowni w Europie. W tym samym roku w Paryżu nagrał swój pierwszy album „Africadeus”. Grywał też z takimi muzykami i zespołami jak BB. King, Jan Garbarek, Talking Heads i Paul Simon.
52-letni Lars Danielsson pochodzi ze Szwecji. Gra na kontrabasie, gitarze basowej i wiolonczeli. Muzyk współpracował m.in. z takimi muzykami jak Bill Evans i Leszek Możdżer.
Grający głównie na gitarze basowej 51-letni Marcus Miller grał w zespole Milesa Davisa, m.in. nagrywając płytę „Tutu”. Amerykański muzyk pojawia się także w kilkuset nagraniach takich wykonawców jak: Elton John, Mariah Carey, Billy Idol, Bryan Ferry i Frank Sinatra. Jest zdobywcą kilku nagród Grammy.
Urodzony w Ohio w 1951 r. John Scofield to z kolei jeden z najwybitniejszych współczesnych gitarzystów jazzowych obok Pata Metheny i Billa Frisella.
70-letni Charles Fox jest wybitnym amerykańskim kompozytorem, twórcą muzyki do ponad 100 hollywoodzkich filmów. Wraz z Normanem Gimble napisał w 1971 r. szlagier „Killing me Softly with His Song”. Na gdański festiwal artysta przygotował specjalnie 10-minutową impresję dotyczącą twórczości Chopina, którą wykona na saksofonie Eddzie Daniels.
69letni pochodzący z Ameryki Eddie Daniels jest jednym z najwybitniejszych muzyków grających na instrumentach dętych drewnianych.
Organizowany po raz drugi Festiwal Solidarity of Arts nawiązuje w tym roku do 30-lecia powstania Solidarności i 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Ma na celu promocję wybitnych artystów i instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem. Zastąpił on organizowany dotychczas latem w mieście Festiwal Gwiazd.
Na gdańskiej Promenadzie Gwiazd, znajdującej się nieopodal Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka, jest już kilkadziesiąt odcisków dłoni znanych artystów. Swoje dłonie symbolicznie odciskali m.in.: aktorka Faye Dunaway, malarz Stasys Eidrigevicius, reżyser Petr Zelenka, wokalistka Anna Maria Jopek, kompozytor Krzysztof Penderecki oraz Leszek Możdżer.
Podczas tegorocznego Festiwalu Solidarity of Arts zaplanowano m.in. premierę symfonii Pawła Mykietyna, napisanej z okazji 30-lecia powstania „Solidarności” (29 sierpnia), operę Giuseppe Verdiego „Makbet” (5 września) w reżyserii Marka Weissa oraz spektakl „Biała Bluzka” Agnieszki Osieckiej (8 września) w adaptacji Magdy Umer.
Głównymi organizatorami Festiwalu Solidarity of Arts są samorząd województwa pomorskiego, miasto Gdańsk oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.(PAP)
bls/ bk/