Światowe gwiazdy we wrześniu w Warszawie

Światowe gwiazdy we wrześniu w Warszawie

22.4.Warszawa (PAP) – Zespoły Groove Armada, N.E.R.D., MGMT i wokalista Calvin Harris to gwiazdy światowego formatu, które wystąpią 4 i 5 września podczas drugiej edycji Orange Warsaw Festival – poinformowali w środę organizatorzy imprezy.

„To festiwal, który ma być wizytówką Warszawy na festiwalowej mapie Polski. Dodatkowo przyświeca mu pewien cel – przybliżyć stolicę do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016” – powiedziała na środowej konferencji prasowej organizatorka festiwalu, Ewelina Krysiak z agencji Snap.

„Nasz festiwal jest festiwalem muzycznym, miejskim, jedynym festiwalem odbywającym się na taką skalę w centrum miasta. Jest również festiwalem zaangażowanym, ponieważ przyświeca nam jasny cel – osiągnięcie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016 dla Warszawy. Festiwal jest nowoczesny, śledzimy trendy nie tylko na polu muzycznym, ale także producenckim” – powiedziała Krysiak.

Podczas konferencji podano, jakie gwiazdy wystąpią przed warszawską publicznością. Będą to: legenda muzyki tanecznej – Groove Armada – oraz N.E.R.D. z charyzmatycznym liderem Pharrellem Williamsem, a także Calvin Harris i MGMT. Wszyscy oni zagrają w pełnych koncertowych składach. Poza Groove Armadą, wszyscy artyści wystąpią w naszym kraju po raz pierwszy. Na ich koncerty wstęp będzie darmowy.

Orange Warsaw Festival to nie tylko koncerty. Goście festiwalu będą więc mogli uczestniczyć w „Nocy Kina” – seansach nawiązujących do zeszłorocznej „Nocy Teatrów”, a także sprawdzić swoje zdolności plastyczne i literackie wykorzystując „ściany artystyczne”. Te specjalnie przygotowane, rozmieszczone w różnych częściach miasta konstrukcje będą zachęcały, aby w artystyczny sposób wyrazić na nich swoje poparcie dla starań Warszawy o tytuł ESK 2016.

Przewidziano także „Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w Warszawie”. Konkurs ma formułę otwartą, a wyłoniona przez jury instalacja na trwałe wpisze się w krajobraz miasta.

Na spotkaniu obecna była również Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., która opowiedziała o pracach nad trzema festiwalami, w tym Orange Warsaw Festival 2009, powołanych specjalnie w celu promocji miasta w konkursie do nadawanego przez Radę Europy tytułu.

„Warszawa formuje bardzo długofalowe programy rozwoju i program Europejskiej Stolicy Kultury mieści się w takim myśleniu. Po drodze do 2016 roku mamy w 2010 roku Rok Chopinowski, a dwa lata później Euro 2012. I Chopin, i Euro pracują dla miasta. Poza wieloletnimi inwestycjami w infrastrukturę kulturalną, takimi jak Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Polski, Muzeum Warszawskiej Pragi, rewitalizacja nabrzeży Wisły i Pragi, w tym nowa siedzibą Sinfonii Varsovii, Warszawa kładzie nacisk na wysokiej jakości festiwale” – powiedziała Czeszejko-Sochacka.

Warszawa jako jedyne miasto-kandydat do ESK 2016 powołała trzy nowe festiwale. Oprócz Orange Warsaw Festival – Festiwal Sztuki „Przemiany”, który oddaje organizacjom pozarządowym dla twórczych działań kulturalnych dziką przestrzeń po obu stronach Wisły, oraz Festiwal Dizajny, „Warszawa w budowie. Zwiastun”.

Partnerami Festiwalu Orange Warsaw Festival są firmy Orange i Nokia. Podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji, miasto stołeczne Warszawa przeznaczyło na organizację 1,5 mln złotych. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :