Sting zagrał na otwarcie Stadionu Miejskiego w Poznaniu

Sting zagrał na otwarcie Stadionu Miejskiego w Poznaniu

21.09. Poznań (PAP) – Ponad 30 tysięcy osób wysłuchało największych przebojów Stinga, który wraz z londyńską Królewską Orkiestrą Filharmoniczną wystąpił w poniedziałek na oficjalnym otwarciu Stadionu Miejskiego w Poznaniu – areny Euro 2012.

Artysta podczas dwu i półgodzinnego występu zaśpiewał swoje największe hity „If I ever lose my faith in you”, „Englishman in New York” czy „Shape of my heart”. Nie zabrakło piosenek z twórczości The Police, którego liderem był Sting. Poznańska publiczność owacyjnie przyjęła znane utwory jak: „Roxanna” czy „Every Little Thing She Does Is Magic”.

Artysta szybko nawiązał kontakt z widownią i nie tylko zwrotami typu „jak się macie?” czy „dziękuję”. Utwór „Russians” zapowiedział wprawdzie z kartki, ale po polsku: „jest to piosenka o zimnej wojnie”. Ostatnie przeboje w tym m.in. „Every breath you take” publiczność zarówno na trybunach, jak i ta, która zajęła krzesła na płycie, oglądała na stojąco, entuzjastycznie reagując.

Poznański koncert Stinga był jednym z 78 zaplanowanych w ramach rozpoczętego 2 czerwca w Kanadzie światowego tournee promującego najnowszy album artysty „Symphonicity”. Muzykowi towarzyszy londyńska Królewska Orkiestra Filharmoniczna pod dyrekcją Stevena Mercurio znanego ze współpracy m.in. z Luciano Pavarottim i Andreą Bocellim.

Przed Stingiem zagrali polscy wykonawcy – zespół Indios Bravos oraz Anna Maria Jopek.

Poznań od kilku dni żył nie tylko samym koncertem sławnego artysty, ale także oficjalnym otwarciem stadionu. Dla organizatorów był to prawdziwy wyścig z czasem. Obiekt, który wciąż przypomina plac budowy dopiero w piątek otrzymał wszelkie niezbędne pozwolenia od policji, straży pożarnej i nadzoru budowlanego na użytkowanie. Jeszcze w dniu koncertu na stadionie i wokół pracowały dziesiątki robotników. Po koncercie prace będą trwały jeszcze przez kilka miesięcy, ale wokół obiektu – powstaną m.in. chodniki, drogi dojazdowe, parkingi oraz boiska treningowe.

Poznański stadion jest pierwszą z czterech polskich aren gotowych na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku. Jego modernizacja rozpoczęła się jeszcze w 2003 roku i kosztowała ponad 700 mln złotych. Obiekt ma klasę Elite, czyli spełnia wszelkie wymogi organizacji meczów piłkarskich najwyższej rangi. Na czterech, przykrytych membranowym dachem trybunach jest ponad 43 tysiące miejsc siedzących, ale zgodnie z wymogami UEFA na Euro 2012 ich liczba zostanie ograniczona do 41 tysięcy.

Stadion dysponuje odpowiednią liczbą miejsc dla niepełnosprawnych, a projektanci uwzględnili kryteria ekologiczne m.in. poprzez zainstalowanie podziemnych zbiorników na wodę deszczową, która używana będzie m.in. do zraszania murawy. (PAP)

lic/ saw/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :