Stanisław Hadyna w plenerowejGalerii Artystycznej

Stanisław Hadyna w plenerowejGalerii Artystycznej

11.09. Katowice (PAP) – Popiersie zmarłego dziesięć lat temu założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” prof. Stanisława Hadyny odsłonięto w piątek w plenerowej Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w śródmieściu Katowic. To ósma postać w tej nietypowej galerii płaskorzeźb i popiersi upamiętniającej artystów związanych z Katowicami i Górnym Śląskiem.

Stanisław Hadyna urodził się w 1919 r., zmarł dziesięć lat temu. Był synem śląskiego nauczyciela muzyki i znanego zbieracza pieśni ludowych. Dziełem jego życia był założony w 1952 r. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, obecnie noszący jego imię.

Idea Galerii Artystycznej zrodziła się w 2004 r., kiedy władze miasta postanowiły na odnowionym Placu Grunwaldzkim stworzyć miejsce do upamiętnienia związanych z Katowicami artystów. Co roku wyróżniana jest w ten sposób inna postać. Uroczystość odbywa się we wrześniu, w ramach obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich – w tym roku 144.

Na plenerową galerię składają się odlane w brązie płaskorzeźby, ustawione na dwumetrowych cokołach, obłożonych granitowymi płytami. Na nich umieszczono poświęcone artystom teksty. Postacie, które mają być upamiętnione w Galerii Artystycznej, wskazują instytucje kultury z całego regionu; ostateczną decyzję podejmują mieszkańcy w plebiscycie.

Jako pierwsze, pięć lat temu, w galerii odsłonięto płaskorzeźby aktora Zbigniewa Cybulskiego i dyrygenta Karola Stryi. W kolejnych latach na placu stanęły popiersia grafika Pawła Stellera, literatów Stanisława Ligonia i Wilhelma Szewczyka, malarza Jerzego Dudę-Gracza oraz aktorkę Aleksandrę Śląską.

Wyrastające ponad cokół popiersie Hadyny, autorstwa katowickiego rzeźbiarza Bogumiła Burzyńskiego, nieco różni się od wcześniejszych – wpisanych w postumenty – płaskorzeźb również jego dłuta. Odsłonięcia wizerunku Hadyny w piątkowe popołudnie dokonała jego córka, pedagog i choreograf Aisza Hadyna wraz z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem.

Uczestniczący w uroczystości, obok nich i kilkudziesięciu mieszkańców regionu, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk podkreślił, że prof. Hadyna „na trwałe wrósł w klimat Śląska”. „Najlepiej to oddał w czymś, co pozostawił po sobie – w roli ambasadora śląskości w postaci zespołu +Śląsk+” – wskazał wojewoda.

Stanisław Hadyna, jako założyciel i długoletni dyrektor artystyczny „Śląska”, napisał dla zespołu m.in. ponad 250 pieśni i 30 tańców. Jest także autorem koncertów fortepianowych, kantat symfoniczno-chóralnych, muzyki baletowej oraz kilku książek, m.in. powieści o Chopinie pt. „Niezatarte ślady”.

Oficjalną działalność zespół „Śląsk” zainaugurował 1 lipca 1953 roku. Ten najbardziej obok „Mazowsza” znany polski zespół pieśni i tańca dał kilka tysięcy koncertów w ok. 50 krajach na pięciu kontynentach, zdobywając wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W skład zespołu wchodzi 100 artystów chóru, baletu i orkiestry.

„Śląsk” prezentuje przede wszystkim wielokulturowy folklor swego macierzystego regionu. W jego repertuarze są też inne polskie pieśni i tańce oraz opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. W siedzibie zespołu – od początku mieszczącej się w zespole pałacowym w Koszęcinie – działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :