Spektakl „Palę Rosję” – pokazy w dziewięciu rosyjskich miastach

Spektakl „Palę Rosję” – pokazy w dziewięciu rosyjskich miastach

22.09. Warszawa (PAP) – Przedstawienie pt. „Palę Rosję. Opowieść syberyjska” legnickiego Teatru Polskiego im. Heleny Modrzejewskiej zostanie pokazany w dziewięciu miastach Rosji, w tym na Syberii. Tournee legnickiego teatru rozpocznie się 27 września i potrwa do 19 października.

Premiera spektaklu „Palę Rosję” odbyła się 17 września, podczas otwarcia 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Miasto” w Legnicy. Akcja komediodramatu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych – w 1849 roku i 2009 roku. Pierwszy wątek przedstawienia dotyczy powstania polskich zesłańców w fikcyjnym miasteczku – Chandrze Ułyńskiej. Wątek współczesny jest próbą rekonstrukcji tamtych wydarzeń.

„Nasz spektakl i jego pokazy w Rosji mają posłużyć rozmowie, wspólnemu polsko-rosyjskiemu dialogowi” – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie reżyser spektaklu, pomysłodawca tournee oraz dyrektor Teatru Modrzejewskiej, Jacek Głomb. W jego opinii, „rozmowa o kulturze, na artystycznym poziomie może czasem zdziałać więcej niż polityczne debaty”.

„To bardzo ważne, by rozmawiać z Rosjanami o naszej przeszłości, historii, ponieważ – wbrew temu co nam się wydaje – wiele nieporozumień pomiędzy nami wynika z niewiedzy. My za mało wiemy o Rosjanach, oni – o Polakach” – ocenił Głomb.

Autor sztuki Krzysztof Kopka podkreślił, że poruszył w niej tematy drażliwe, m.in. polskiej martyrologii. „Starałem się jednak uniknąć patosu, wybierając tonację tragifarsy” – zwrócił uwagę. Dlatego, jak dodał, w spektaklu dużo jest tańca i muzyki.

Przedstawienie zostanie pokazane w Tiumeniu, Tobolsku, Szadrińsku, Irbicie, Iszimie, Tomsku, Nowosybirsku oraz w Moskwie i Włodzimierzu.

Tournee legnickiego teatru odbędzie się w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą” Instytutu Adama Mickiewicza na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :